Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.01.2025 11:31 Publikacja: 18.01.2023 22:03
Foto: AdobeStock
Wyraźna poprawa nastrojów, którą widzieliśmy w IV kwartale ubiegłego roku, pomogła inwestorom na rynku forex i CFD. Ich skuteczność wyraźnie wzrosła praktycznie niezależnie od tego, o jakiej części rynku mówimy.
IV kwartał stał pod znakiem silnych ruchów. Przede wszystkim mieliśmy do czynienia z odwróceniem trendu na rynku dolara amerykańskiego. Ten w końcu zaczął wyraźnie słabnąć, na czym skorzystało też wiele innych walut, w tym chociażby złoty. Statystyki prezentowane przez brokerów, które mówią o tym, jaki odsetek inwestorów zarobił w danym okresie, pokazują, że wspomniane trendy z IV kwartału dobrze zostały wykorzystane przez handlujących. Średnia rynkowa wskazuje, że w ostatnim kwartale roku na rynku walutowym na plusie było prawie 42 proc. inwestorów (najlepiej poradzili sobie klienci DM BOŚ, gdzie odsetek osób na plusie przekroczył 50 proc.). Dla porównania w III kwartale 2022 r. odsetek ten wynosił nieco ponad 38 proc. Warto natomiast zwrócić też uwagę, że w przeszłości zdarzały się też lepsze wyniki. Tak było chociażby w I kwartale, kiedy na plusie było prawie 44 proc. handlujących.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tak dużych obrotów na rynku akcji, jak w 2024 r., nie było w Warszawie jeszcze nigdy. Za prawie 25 proc. z nich odpowiadał jednak jeden broker.
Pod koniec 2024 r. domy maklerskie po raz kolejny zasypały inwestorów raportami, w których starają się przewidzieć to, co będzie działo się na rynkach w kolejnych 12 miesiącach. Sami analitycy, ale i zarządzający, wciąż wysoko cenią ten produkt.
Jak co roku „Parkiet” przepytał szefów biur i domów maklerskich o ich ocenę 2024 r. i perspektywy na 2025 r. Jaki obraz się wyłania? W branży maklerskiej panuje „ostrożny optymizm”, szczególnie że wiele czynników mających wpływ na przyszłość nie jest tak naprawdę zależnych od nas.
Firma XTB z przytupem kończy rok 2024 r. Spółka poinformowała o uzyskaniu licencji w Indonezji, a także o wzmocnieniu obecności na Bliskim Wschodzie.
Krisztina Bende złożyła dzisiaj rezygnację z funkcji zastępcy dyrektora BM PKO BP - dowiedział się "Parkiet".
Wielkie maklerskie porządki w PKO BP. Firmę mają opuścić Grzegorz Zawada oraz Artur Iwański – dowiedział się „Parkiet”. Czy na tym się skończy? Na razie tego nie wiadomo.
W oczekiwaniu na dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy start sesji w Europie przebiega dość spokojnie. Krajowe indeksy starają się wrócić do formy z pierwszych dni roku.
USDCAD ponownie wybija się ponad symboliczny opór na poziomie 1,4400, rosnąc czwartą sesję z rzędu od ogłoszonej w poniedziałek dymisji Justina Trudeau ze stanowiska premiera i szefa partii liberalnej. Czy niepewność geopolityczna i otoczenie gospodarcze pogłębią słabość kanadyjskiej waluty?
Czwartek nie dał nowych impulsów dla rynku FX ze względu na absencję Amerykanów (pogrzeb Jimmiego Cartera), więc inwestorzy liczą na podbicie zmienności po danych Departamentu Pracy o godz. 14:30.
Z 20 proc. dwa lata temu Magnificent Seven stanowią obecnie jedną trzecią indeksu S&P 500. Przy średnim wzroście wynoszącym 63 proc. w roku 2024, tych siedmiu technologicznych gigantów odpowiadało za ponad połowę zysków na S&P 500.
Wbrew obawom w czwartek przy niedużej zmienności giełdy Starego Kontynentu rosły. Warszawa była w czołówce. Dzisiaj oczy będą zwrócone na USA.
W naszym corocznym rankingu stóp zwrotu zatriumfowało złoto i amerykańskie akcje, najsłabszy był zaś rodzimy WIG20, ale honoru polskich akcji broniły małe i średnie spółki. Jakie są szanse i ryzyka dla poszczególnych aktywów w 2025 r.?
Liczba niedowartościowanych blue chips jest najwyższa, odkąd „Parkiet” zbiera dane. W przypadku połowy firm z WIG20 potencjał do wzrostu jest dwucyfrowy. Ale żeby ten optymistyczny scenariusz się zrealizował, musi poprawić się otoczenie rynkowe.
NWZA PZU w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej; XBS PRO-LOG wypłaci dywidendę, poznamy dane o stopie bezrobocia w USA za grudzień. Oto co wydarzy się dziś w biznesie i gospodarce w Polsce oraz na świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas