Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 00:39 Publikacja: 18.01.2023 22:03
Foto: AdobeStock
Wyraźna poprawa nastrojów, którą widzieliśmy w IV kwartale ubiegłego roku, pomogła inwestorom na rynku forex i CFD. Ich skuteczność wyraźnie wzrosła praktycznie niezależnie od tego, o jakiej części rynku mówimy.
IV kwartał stał pod znakiem silnych ruchów. Przede wszystkim mieliśmy do czynienia z odwróceniem trendu na rynku dolara amerykańskiego. Ten w końcu zaczął wyraźnie słabnąć, na czym skorzystało też wiele innych walut, w tym chociażby złoty. Statystyki prezentowane przez brokerów, które mówią o tym, jaki odsetek inwestorów zarobił w danym okresie, pokazują, że wspomniane trendy z IV kwartału dobrze zostały wykorzystane przez handlujących. Średnia rynkowa wskazuje, że w ostatnim kwartale roku na rynku walutowym na plusie było prawie 42 proc. inwestorów (najlepiej poradzili sobie klienci DM BOŚ, gdzie odsetek osób na plusie przekroczył 50 proc.). Dla porównania w III kwartale 2022 r. odsetek ten wynosił nieco ponad 38 proc. Warto natomiast zwrócić też uwagę, że w przeszłości zdarzały się też lepsze wyniki. Tak było chociażby w I kwartale, kiedy na plusie było prawie 44 proc. handlujących.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
We wtorek rano za akcje XTB notowane na warszawskiej giełdzie trzeba było płacić już 78,74 zł. To najwyższy kurs w historii notowań.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Beata Szparaga - Waśniewska została wybrana nowym szefem zespołu analiz BM mBanku. Na tym stanowisku zastąpiła Kamila Kliszcza.
Kiedy kurz dzisiejszej zawieruchy opadnie, Europa, a w niej szczególnie Polska, będzie idealnym miejscem do zajęcia długich pozycji – mówi Marcin Borciuch, makler BM PKO BP.
Przy trudnym w ostatnich dniach dla inwestorów otoczeniu rynkowym akcje brokera utrzymują wartość, a nawet zyskują.
W marcu przybyło prawie 30 tys. rachunków maklerskich. Znów największą zasługę w tym ma XTB. Firma już w przyszłym miesiącu może stać się rynkowym numerem jeden jeśli chodzi o liczbę prowadzonych kont.
Handel akcjami na warszawskiej giełdzie rozkwitł na dobre. Marzec przyniósł rekordowe obroty na głównym rynku. Ponad 60 proc. z nich przeszło przez ręce zagranicznych brokerów.
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług.
Zmienność jest niższa, a rynki akcyjne rosną. Warto w tym kontekście zauważyć, że bardzo dobrze wypadł krajowy parkiet.
W ślad za możliwym obniżeniem stopy referencyjnej zaczną wracać emisje obligacji oparte na stałej stopie procentowej.
Mimo bardzo udanego pod względem stóp zwrotu I kwartału inwestorzy handlujący na krajowym rynku nie mogą narzekać na brak atrakcyjnie wycenianych spółek. W których analitycy widzą potencjał?
Prezes Fedu stwierdził, że Rezerwa Federalna skupiać się będzie na ograniczeniu skutków ewentualnych ceł, co niweczy nadzieje inwestorów na szybszą ścieżkę obniżek stóp.
Finałowa sesja świątecznego tygodnia na rynku warszawskim skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów.
Warszawa błysnęła siłą podczas czwartkowych notowań. WIG20 zyskał prawie 1,1 proc., podczas gdy w Europie przeważały spadki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas