Spektakularny wysyp nowych rachunków maklerskich. Co za nim stoi?

Trudne warunki w 2022 r. nie powstrzymały klientów przed zakładaniem rachunków inwestycyjnych. Korzystali z szerokiego spektrum instrumentów i produktów rynkowych.

Publikacja: 11.01.2023 21:00

Spektakularny wysyp nowych rachunków maklerskich. Co za nim stoi?

Foto: AdobeStock

Wydawać by się mogło, że rok 2022, który bez dwóch zdań stał pod znakiem bessy, zakończy dobrą passę maklerską, jeśli chodzi o przyrost liczby rachunków. Nic bardziej mylnego. Pod tym względem ubiegły rok okazał się lepszy nie tylko niż rok 2021 r., ale nawet był lepszy niż 2020 r., który przecież stał pod znakiem boomu rynkowego, do którego walnie się przyczyniły wydarzenia covidowe.

Foto: parkiet.com

Imponujące dane

Według oficjalnych danych KDPW w 2022 r. przybyło ponad 230 tys. kont i tym samym na koniec roku brokerzy i banki prowadziły w sumie 1,604 mln rachunków papierów wartościowych. Wynik ten robi wrażenie, ale trzeba na niego wziąć też poprawkę. W ubiegłym roku w statystykach KDPW pojawiła się po raz pierwszy firma XTB, która „dołożyła” do danych prawie 130 tys. rachunków.

Nawet jeśli jednak w całości pominąć wpływ XTB na statystyki, to i tak mamy wzrost liczby rachunków, który w ciągu 12 miesięcy wyniósł aż 101 tys. sztuk. W koronawirusowym 2020 r. ten wzrost wyniósł 84 tys. Oczywiście można stawiać różnego rodzaju znaki zapytania chociażby związane z tym, czy oby na pewno nowo otwarte konta faktycznie są z automatu kontami aktywnymi (nie widać tego w statystykach KDPW). Nie zmienia to jednak faktu, że statystyki za ubiegły rok wyglądają imponująco.

Branża rośnie w siłę

Bardzo duże przyrosty zanotowały w zasadzie wszystkie firmy inwestycyjne, które zajmują się obsługą inwestorów indywidualnych. Liderem zestawienia za 2022 r. okazało się BM ING BSK. W ciągu 12 miesięcy firmie przybyło ponad 27 tys. rachunków. Wynik ten jest tym bardziej imponujący, jeśli wziąć pod uwagę, że w ofercie brokera nie ma chociażby rynków zagranicznych czy też kont IKE i IKZE, które pomagają innym podmiotom.

– Możemy wyróżnić dwie grupy klientów, których udział w pozyskanej grupie mniej więcej rozkładał się po połowie – mówi Marcin Słomianowski, dyrektor BM ING BSK. – Pierwszą grupę stanowili tacy, którzy wcześniej nie myśleli o giełdzie, i oni skierowali się ku obligacjom z gwarancją Skarbu Państwa na rynku wtórnym, szczególnie w pierwszej połowie roku. Drugą byli klienci, których zainteresowanie od razu kierowało się ku pozostałym instrumentom giełdowym, jak np. akcje, kontrakty terminowe, ETF-y itp. Przy czym obie grupy pozyskiwaliśmy głównie z własnej bazy klientów bankowych – mówi Słomianowski.

Niewiele gorszy wynik od BM ING BSK w 2022 r. zaliczyło BM mBanku. Tej firmie przybyło 26,7 tys. kont. W BM Pekao ich liczba zwiększyła się o 16,5 tys., a w DM BOŚ o 15,1 tys. Wynik ostatniej z tych firm zasługuje na tym większe uznanie, że w odróżnieniu od innych podmiotów z czołówki zestawienia, nie działa ona w strukturach bankowych.

– W 2022 roku wdrożyliśmy kilka nowych rozwiązań dla aktywnych klientów, szczególnie w obszarze inwestycji zagranicznych, które spotkały się z dużym zainteresowaniem. Duży przyrost rachunków widzieliśmy w grudniu i spowodowany był wzrostem zainteresowania rachunkami IKE/IKZE, które finalnie zdominowały zeszłoroczny wzrost – mówi Paweł Kolek, dyrektor w DM BOŚ. – Cały czas rozwijamy naszą ofertę. Już pracujemy nad kilkoma ciekawymi projektami, które z pewnością będą atrakcyjne dla naszych klientów. Szacujemy, że rok 2023 będzie dla nas korzystny zarówno w obszarze zainteresowania inwestorów, jak i ogólnie zainteresowania rynkiem – dodaje Kolek.

Biura maklerskie
Emil Popławski, BM Pekao: Celem jest wzrost wartości naszych produktów
Biura maklerskie
Tomasz Duda, BM Pekao: Selekcja i utrzymanie ambitnych analityków są kluczowe
Biura maklerskie
Doroczny ranking „Parkietu” – analitycy BM Pekao najlepsi
Biura maklerskie
Słodko-gorzki rekord obrotów na warszawskiej giełdzie
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Biura maklerskie
Czy roczne strategie giełdowe mają jeszcze sens?
Biura maklerskie
Wiara w poprawę jest, ale droga może być wyboista