FOR: Błędem byłoby zamrożenie WIBOR-u

Kiedy stawki WIBOR były rekordowo niskie, zawarto zaledwie 13 proc. wszystkich czynnych umów.

Publikacja: 20.04.2022 05:00

FOR: Błędem byłoby zamrożenie WIBOR-u

Foto: AdobeStock

Kredytobiorcy w ostatnich miesiącach z niepokojem obserwują wzrost stóp procentowych. Stopa referencyjna NBP wynosi już 4,5 proc., a jeszcze szybciej rośnie WIBOR.

Stawki WIBOR 3M i WIBOR 6M wynoszą już odpowiednio 5,54 proc. i 5,8 proc. Około 98 proc. kredytów w złotym jest oprocentowanych stopą zmienną, dlatego rosnący WIBOR powoduje, że w ostatnich miesiącach raty kredytów poszły znacząco w górę.

Pojawiły się zatem głosy niektórych polityków o pomocy kredytobiorcom. Jedną z propozycji jest zamrożenie WIBOR-u. Kolejni eksperci jednak krytykują to rozwiązanie.

„Pomysły powszechnego zamrożenia stawek WIBOR dla kredytów hipotecznych nie znajdują ekonomicznego uzasadnienia. W czasie, gdy stopy procentowe były rekordowe niskie, banki prowadziły dość ostrożną politykę kredytową. Zatem należy domniemywać, że większość kredytobiorców jest w stanie płacić wyższe raty. Dla osób, które są w faktycznie trudnej sytuacji finansowej, istnieją już instrumenty wsparcia jak Fundusz Wsparcia Kredytobiorców przy BFG. Jednak to, że jakaś grupa może nie być w stanie udźwignąć obecnych obciążeń, nie oznacza, że wsparcie należy się każdemu, kto w ciągu ostatnich kilkunastu lat zaciągnął kredyt" – tłumaczy Marcin Zieliński, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Dodaje, że postulaty zamrożenia stawek WIBOR nie wspominają nic o różnicowaniu kredytobiorców w zależności od tego, kiedy zaciągnęli kredyt.

Z raportów AMRON-SARFiN wynika, że w ubiegłym roku zawarto ponad 256 tys. umów kredytowych (z czego 63,9 tys. w IV kwartale), a w 2020 r. ponad 204 tys. (56,5 tys. w I kwartale). Z kolei na koniec 2021 r. czynnych było łącznie 2,549 mln umów.

„Oznacza to, że w okresie, kiedy stawki WIBOR były rekordowo niskie (od drugiego kwartału 2020 r. do trzeciego kwartału 2021 r.), zawarto zaledwie 13 proc. wszystkich czynnych umów kredytowych. Zdecydowaną większość kredytów, bo aż 84 proc., zaciągnięto przed pandemicznymi obniżkami. Ci kredytobiorcy przez długi czas korzystali na obniżkach stóp i wzroście wynagrodzeń" – dodaje Zieliński.

Banki
Millennium: strategia z powrotem do dywidend
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Banki
Rekord zysku Santandera nagrodzony wzrostem notowań na parkiecie
Banki
Wyniki Santandera lepsze niż się spodziewano. Akcje drożeją
Banki
Bank Millennium pozytywnie zaskakuje. Zysk wyższy od oczekiwań
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Banki
Nie wszystkie banki z rekordami wyników
Banki
Jakie zyski pokażą banki za III kwartał? Zaskakujące prognozy