Banki łączą siły we wdrożeniu podpisu elektronicznego

Alior Bank, BNP Paribas i PKO Bank Polski wspólnie zainwestowały w polski fintech oferujący platformę do elektronicznego podpisywania umów i cyfrowego obiegu dokumentów.

Publikacja: 17.01.2020 05:03

W spółkę Autenti, której prezesem jest Grzegorz Wójcik (drugi od lewej), zainwestowały BNP Paribas,

W spółkę Autenti, której prezesem jest Grzegorz Wójcik (drugi od lewej), zainwestowały BNP Paribas, PKO BP i Alior, którymi kierują odpowiednio Przemysław Gdański, Zbigniew Jagiełło i Krzysztof Bachta.

Foto: materiały prasowe

Banki zainwestowały łącznie 17 mln zł, każdy z nich objął równą część i zapłacił za nią tyle samo, łącznie nie mają jednak większościowego udziału w Autenti.

Dla klientów i samych banków

Banki, które stały się inwestorami, będą jednocześnie użytkownikami systemu (udostępnią to rozwiązanie swoim klientom). Inwestorzy Autenti, czyli banki i dwa fundusze CVC już obecne w akcjonariacie (Innovation Nest i Black Pearls), są otwarci na współpracę ze środowiskiem bankowym, która mogłaby wesprzeć stworzenie polskiego standardu zdalnego podpisywania i cyfrowego obiegu dokumentów. Kolejne banki za jakiś czas mogą pojawić się też w akcjonariacie firmy.

Inwestycja w Autenti ma przyspieszyć cyfryzację banków poprzez wdrożenie e-podpisu przeznaczonego dla klientów i kontrahentów. Ma to także pomóc uprościć i przyspieszyć obieg wewnętrznych dokumentów. Transakcja, ze względu na udział inwestorów reprezentujących dużą część aktywów krajowego sektora bankowego, wspiera tworzenie polskiego standardu podpisu elektronicznego wykorzystywanego do zawierania umów bankowych. To kolejny, po utworzeniu Polskiego Standardu Płatności (system płatności BLIK) czy interfejsu Polish API, przykład współpracy banków.

– Dzięki elektronicznemu podpisowi i obiegowi dokumentów klienci Aliora zyskają wkrótce bardziej wygodny i szybszy dostęp do naszych produktów i usług z dowolnego miejsca na świecie – mówi Krzysztof Bachta, prezes Aliora. Dodaje, że to kolejna inwestycja należącego do banku funduszu corporate venture capital RBL VC w ideę bankowości nowej generacji.

Autenti jest laureatem pierwszej polskiej edycji BNP Paribas International Hackathon z 2016 r. Bank liczy, że oprogramowanie tej firmy usprawni proces zawierania umów bankowych dzięki zastosowaniu podpisu elektronicznego. – Rozwój niewymagających użycia papieru e-transakcji to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo klientów. Dla nas niezwykle ważny jest również wymierny pozytywny wpływ na środowisko. Wraz z naszymi partnerami chcemy wyznaczać i propagować nowe standardy w polskim sektorze bankowym – mówi Przemysław Gdański, prezes BNP Paribas.

PKO Bank Polski zaznacza, że kontynuuje transformację cyfrową i zgodnie z realizowaną strategią zmienia się w tym kierunku. – Jednym z działań wpisujących się w tę strategię będzie również biznesowe wykorzystanie platformy Autenti w codziennej działalności banku. W synergii z pozostałymi narzędziami, jakimi dysponujemy, pozwoli nam to jeszcze bardziej usprawnić elektroniczny obieg dokumentów – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Sukces jak BLIK-a?

Czy możliwe jest powtórzenie sukcesu BLIK-a, którego współwłaścicielem jest sześć polskich banków, a niedawno do akcjonariatu wszedł Mastercard?

Prezes PKO BP wskazuje, że teraz rozwój Autenti powinien przyspieszyć i skala firmy może wzrosnąć w latach 2021–2022. – Można sobie wyobrazić różne formy rozwoju tego przedsięwzięcia. Oczywiście właściciele wiekszościowi mają swoje zdanie, ale natura venture capital jest taka, że w pewnym momencie wychodzą z akcjonariatu, szukając wysokiej stopy zwrotu. W przypadku systemu BLIK stopa zwrotu na obecnym poziomie to około trzykrotności wartości inwestycji banku. Mam nadzieję, że w tym przypadku będzie to dużo więcej – mówi Jagiełło.

Banki
Coraz więcej ugód sądowych
Banki
PKO BP pozostaje w trendzie wzrostowym
Banki
Banki pożyczyły rządowi rekordowo dużo
Banki
Na wysokich stopach NBP banki zarabiają krocie. Czy to w porządku?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Banki
Dlaczego banki nie lubią gotówki? Konsumenci protestują
Banki
Frankowa batalia