– Dzieje się tak, ponieważ wszelkie czynniki ryzyka w obszarze podatków mogą negatywnie rzutować na wycenę spółek – podkreśla Anna Rączkowska, partner z działu doradztwa podatkowego Deloitte. Dodaje, że to spółki giełdowe jako pierwsze zaczęły poszukiwać doradztwa związanego z zarządzaniem procesem podatkowym, czyli doradztwa w zakresie efektywnego organizowania wewnętrznej funkcji podatkowej oraz automatyzacji rozliczeń w skali idącej dużo dalej niż wymogi dotyczące raportowania elektronicznego wprowadzonego przez ustawodawcę. – Zapotrzebowanie w tym obszarze zgłaszają również firmy niepubliczne. Ale bardzo często to właśnie podmioty giełdowe wyznaczają rynkowe trendy – podkreśla Rączkowska.
Wtóruje jej Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP. – Co do zasady przedsiębiorcy, także spółki giełdowe, dla których transparentność ma szczególne znaczenie, szukają efektywności, automatyzacji rozwiązań i zapewnienia prawidłowości rozliczeń podatkowych – mówi.
W zeszłym roku nadal znaczącym źródłem tematów i wątpliwości, z którymi zwracali się do firm doradczych klienci, były zmieniające się przepisy, w tym wprowadzone zaledwie rok wcześniej przez Polski Ład, a tym bardziej zmieniająca się ich wykładnia.
– Sztandarowym przykładem jest zmiana stawki PIT i dopuszczenie zmiany zasad opodatkowania w trakcie roku. Ponadto, zwłaszcza w początkowym okresie po rosyjskiej inwazji w Ukrainie, wiele zagadnień dotyczyło sposobu rozliczania dla celów podatkowych różnych form wsparcia dla uchodźców, pomocy materialnej, przekazania i przystosowania powierzchni biurowej czy posiadanych lokali dla osób dotkniętych działaniami wojennymi, relokacji pracowników i ich rodzin – informuje Patrycja Lutak, partner w kancelarii Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi. Dodaje, że jesienią gorącym tematem był z kolei obowiązek raportowania nałożony na spółki nieruchomościowe i ich wspólników, co zresztą nadal jest źródłem wielu wątpliwości i praktycznych problemów.
Dynamicznie zmieniające się przepisy i ich wykładnia sprzyjają popytowi na usługi doradcze. – Trendowi temu towarzyszy jednak zauważalna już presja cen, będąca wynikiem ograniczania kosztów przez przedsiębiorców – mimo jednoczesnego zrozumienia dla wzrostu stawek wynagrodzenia za usługi doradcze. Wszyscy działamy przecież w podobnym otoczeniu makroekonomicznym – podkreśla Lutak.
Współczesna gospodarka cyfrowa, nowe formy działalności, często nie do końca oczywiste role poszczególnych uczestników konkretnych czynności i transakcji (jak np. w przypadku działalności organizowanej przez platformy cyfrowe) to zjawiska, które nie mają charakteru incydentalnego i w niektórych sektorach gospodarki nabierają coraz większego znaczenia. Tymczasem ustawodawca nadal nie znalazł dla nich zadowalających rozwiązań w obszarze podatków.