BLACK WEEKS -75%
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.04.2013 12:27 Publikacja: 21.04.2013 12:27
Monika Warmbier, dyrektor, KPMG
Foto: GG Parkiet
Począwszy od lat obrotowych rozpoczynających się 1 stycznia 2014 roku grupy kapitałowe działające na terenie Unii Europejskiej i sporządzające skonsolidowane sprawozdanie finansowe będą zobowiązane stosować zmieniony zestaw tzw. standardów konsolidacyjnych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Amerykańskiej walucie może w nadchodzących miesiącach sprzyjać wiele czynników: od słabej kondycji gospodarczej Eurolandu, poprzez politykę banków centralnych i niepewność, co do polityki handlowej administracji Trumpa, po dalsze napięcia geopolityczne.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Obawy związane z zapowiedzianym przez Donalda Trumpa zaostrzeniem polityki celnej oraz emigracyjnej zostały w ostatnich dniach zepchnięte na dalszy plan przez eskalację napięć między Rosją a światem zachodnim. To musiało negatywnie odbić się na sytuacji na rynkach finansowych.
Producenci szczepionek na Covid-19 mają za sobą udany, ostatni kwartał. Również cały sektor medyczny notował wyraźną poprawę wyników.
Bieżący rok miał dwa oblicza na krajowym rynku akcji. Po udanych pod względem stóp zwrotu pierwszych miesiącach, które zaowocowały nowymi rekordami hossy, na rynek zawitała korekta, zabierając posiadaczom akcji część zysków z bardzo udanych poprzednich miesięcy.
Po wyborczej wygranej Donalda Trumpa oraz wskutek nowych gróźb Władimira Putina krajowy parkiet znów jest postrzegany jako rynek podwyższonego ryzyka. W największym stopniu cierpią akcje największych firm.
We wtorek krajowy rynek akcji znalazł się w całkiem nowej sytuacji. Wydaje się, że argumenty fundamentalne odeszły na drugi plan, który ponownie został przysłonięty ryzykiem zaognienia konfliktu za naszą wschodnią granicą.
Rentowności niemieckich papierów rosną w miarę przewidywań inwestorów, że nadchodzące wybory mogą doprowadzić do reformy „hamulca zadłużenia” kraju i zwiększenia emisji obligacji skarbowych.
Wskaźnik warszawskich blue chips dotarł wczoraj w porywie do niemal 2220 pkt. Ostatecznie zyskał tylko 0,4 proc. i dzień kończył na poziomie 2202 pkt. W górę ciągnęły go CD Projekt i ponownie Cyfrowy Polsat.
Sprzedaż insiderów osiąga najwyższy poziom w historii, ponieważ kadra kierownicza od Goldman Sachs po Teslę realizuje zyski z kapitału. Nawet grupa medialna Donalda Trumpa zarabia na gwałtownym wzroście na giełdzie, który nastąpił po jego zwycięstwie w wyborach.
Na giełdzie nadal rządzą bida z nędzą. Choć przed weekendem pojawiła się iskierka nadziei, że może ostatni tydzień listopada wreszcie przyniesie zwyżki, bo ponoć według statystyk to najlepszy miesiąc na GPW.
Trzeci tydzień listopada na warszawskiej giełdzie należał do niedźwiedzi. WIG20 spadał w porywach do 2079 pkt, co oznacza, że pogłębił sierpniowy dołek korekty, a skala strat od szczytu trendu sięgnęła już 20 proc.
Obawy związane z zapowiedzianym przez Donalda Trumpa zaostrzeniem polityki celnej oraz emigracyjnej zostały w ostatnich dniach zepchnięte na dalszy plan przez eskalację napięć między Rosją a światem zachodnim. To musiało negatywnie odbić się na sytuacji na rynkach finansowych.
Dane o bezrobociu w październiku, przetarg obligacji skarbowych, wyniki kwartalne Asseco i CCC oraz publikacja opisu dyskusji z ostatniego posiedzenia Fed. Oto co wydarzy się dziś w biznesie i gospodarce w Polsce oraz na świecie.
– Kraje, które są blisko zagrożenia konfliktem, muszą być silnie konkurencyjne, aby sprostać geopolitycznym wyzwaniom, które przed nimi stają. I my dzisiaj jesteśmy jako Polska, jako Europa w tej sytuacji – mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.
Sesja wtorkowa na rynku warszawskim skończyła się kosmetycznymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 oddał 0,13 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG spadł o 0,14 procent.
Pogłębiają się straty Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W trzecim kwartale 2024 r. Grupa Kapitałowa JSW zanotowała stratę netto w wysokości 308,9 mln zł. Po dziewięciu miesiącach tego roku GK JSW osiągnęła stratę netto w wysokości prawie 6,4 mld zł.
Na warszawskiej giełdzie po czterech wzrostowych sesjach z rzędu do głosu doszli sprzedający.
Europejskie rynki notują dziś lekkie przeceny. Niemiecki DAX traci ok. 0,5%, szwajcarski SMI spada o 0,3%, a włoski IT40 notuje 0,3% przecenę. Najgorzej radzi sobie francuski CAC40, który spada o 0,7%.
W III kwartale zysk netto Grupy Spyrosoft wzrósł o 124 proc. Notowania akcji skoczyły we wtorek o 12 proc. To jedna z najwyższych zwyżek na GPW.
Printemps, , jedna z najbardziej znanych francuskich sieci domów towarowych z luksusowymi towarami, jako pierwsza sieć w Europie umożliwiła płatności kryptowalutami.
Liu Liange, były prezes Bank of China, został skazany przez chiński sąd na karę śmierci w zawieszeniu na dwa lata. Oskarżony był on o łapówkarstwo.
Goldman Sachs przewiduje, e w 2025 r. gospodarka amerykańska będzie zachowywała się lepiej niż gospodarki pozostałych krajów rozwiniętych. Umocni się dolar, wzrosną akcje, większa będzie waga złota w portfelach.
Maklerskie IKE i IKZE to po prostu rachunki maklerskie, ale inne, głównie za sprawą korzyści podatkowych – mówi Eliza Dąbrowska, dyrektor w Noble Securities.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Deweloper zakłada wzrosty sprzedaży, ale już nie skokowe. Będzie zwiększać ofertę mieszkań z segmentu popularnego.
Urząd nie widzi podstaw do wszczynania postępowania w sprawie cen mieszkań i deweloperskich marż.
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2024 r.
Umowa dewelopera ze szwedzkim Eastine to największa transakcja na rynku biurowym w Europie.
Wynajem biur i galerii handlowych dostarcza stabilnych wyników, niemniej grupa GTC buduje kolejną nogę, stawiając na PRS w Niemczech.
We wtorek specjalne wydanie Parkiet TV, które rozpoczyna cykl rozmów na temat IKE i IKZE. Pierwszy program poświęcony będzie podstawom. Powiemy więc czym są i jak można otworzyć konta IKE i IKZE. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Eliza Dąbrowska dyrektor do spraw rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego, Noble Securities. Start programu o godz. 12.30. Naszego gościa zapytamy także:
Rentowności niemieckich papierów rosną w miarę przewidywań inwestorów, że nadchodzące wybory mogą doprowadzić do reformy „hamulca zadłużenia” kraju i zwiększenia emisji obligacji skarbowych.
Najbardziej ryzykowne akcje były w poniedziałek rozgrzane do czerwoności. Świadczy o tym rekord ustanowiony przez indeks małych spółek Russell 2000.
Wskaźnik warszawskich blue chips dotarł wczoraj w porywie do niemal 2220 pkt. Ostatecznie zyskał tylko 0,4 proc. i dzień kończył na poziomie 2202 pkt. W górę ciągnęły go CD Projekt i ponownie Cyfrowy Polsat.
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
JSW decyzją władz korporacyjnych wprowadza tzw. Plan Strategicznej Transformacji. To w rzeczywistości plan oszczędnościowy spółki. Wdrożenie zmian przyniesie Jastrzębskiej Spółce Węglowej szacowane 8,5 mld złotych pozytywnych skutków finansowych w latach 2025-2027. Cięć socjalnych ma nie być.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas