Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.09.2019 14:01 Publikacja: 30.09.2019 14:01
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek
Straty indeksu spółek ukraińskich to w dużej mierze pochodna jego koncentracji na jednej branży. W WIG-Ukraine znajduje się sześć spółek, z czego aż pięć zajmuje się produkcją rolną. Jedyną spółką niezwiązaną z tą działalnością jest Coal Energy, która wydobywa węgiel energetyczny i koksowy. Notowania spółki od początku roku wzrosły o ponad 10 proc., jednak spółka odpowiada jedynie za 0,6 proc. wartości WIG-Ukraine. Największą wagę w indeksie ma Kernel, którego udział wynosi ponad 39 proc. Notowania tej firmy od początku roku spadają o ponad 11 proc., ciągnąc tym samym w dół cały indeks. Ogółem akcje czterech spółek, których łączny udział w indeksie przekracza 80 proc., są niższe niż na początku roku. Na ich tle wyróżnia się IMC, który odpowiada za 18,7 proc. indeksu. Notowania IMC od początku roku wzrosły o ponad 16 proc. WIG-Ukraine jest jednym z trzech indeksów regionalnych publikowanych przez GPW. Pozostałe to WIG-CEE, obejmujący obecne na GPW spółki z Europy Środkowo -Wschodniej, oraz CEEplus, w którego skład wchodzą spółki z giełd z regionu Trójmorza.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niedawno zakończony rok nie był tak udany dla posiadaczy krajowych akcji jak poprzedni, co nie pozostało bez wpływu na portfele otwartych funduszy emerytalnych. Wyraźnie stopniał pakiet akcji ulokowany w spółkach z WIG20, jednocześnie wzrosło znaczenie w portfelu firm o średniej kapitalizacji.
Globalna aktywność funduszy private equity w sektorze opieki zdrowotnej rośnie – wynika z danych Bain & Company. Rok 2025 będzie ciekawy, również na naszym rynku. MidEuropa wprowadza na giełdę Diagnostykę, a Penta chce delistingu EMC Instytutu Medycznego.
Rynek badań laboratoryjnych ma rosnąć w tempie 7–9 proc. rocznie, osiągając 2,8 mld euro do 2030 r., a rynek diagnostyki laboratoriów prywatnych jeszcze szybciej, w rocznym tempie 9-11 proc. – prognozuje Bain&Company.
Krajowe indeksy rozczarowują, nie mogąc od kilku miesięcy znaleźć kierunku, ale nie dotyczy to spółek, będących od dłuższego czasu na celowniku kupujących, co wywindowało ich wyceny do rekordowych poziomów. Czy nadal warto na nie stawiać?
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Mieszanka dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy, optymistycznych informacji dotyczących inflacji i lepszych wyników finansowych banków przyniosła chwilową euforię na Wall Street. Perspektywy nadal niepewne.
Z przeglądu najnowszych rekomendacji biur maklerskich wynika, że na warszawskiej giełdzie nie brakuje atrakcyjnie wycenianych małych spółek z potencjałem do wzrostu notowań. Na które z nich warto zwrócić uwagę?
Rzadkie aktywa, takie jak złoto i bitcoin, były najskuteczniejszymi klasami aktywów w ubiegłym roku. Zapewniają one ochronę przed ciągłą dewaluacją walut fiducjarnych z powodu inflacji, rosnącego poziomu zadłużenia i napięć geopolitycznych.
Trump okazał się na razie bardziej powściągliwy niż się sam reklamował. To dało rynkom oddech. Większość indeksów w Europie rosła. DAX znów miał rekord wszech czasów. Rynki przebudziły Netflix i AI.
Zapisy dla inwestorów indywidualnych i budowa księgi popytu ruszają 22 stycznia. Wartość IPO może sięgnąć 1,7 mld zł. Cena maksymalna akcji wynosi 105 zł. Spółka chce zadebiutować na GPW 7 lutego.
Globalna ankieta dla CEO PwC 2025: niemieccy prezesi są zaskakująco pesymistyczni w stosunku do własnego kraju, a jednocześnie zbyt optymistyczni, jeśli chodzi o gospodarkę światową.
WIG20 nieźle sobie poczynał w poniedziałek pod nieobecność Amerykanów. I znalazł się na poziomie najwyższym od października. Ale ostatecznie zgodnie z przewidywaniami wrócił w pobliże 2320 pkt.
Spółka jest liderem wzrostów podczas poniedziałkowej sesji. Inwestorzy nadal dyskontują informację, że polska spółka ma kupca na sprzedaż firmy Fixnip, która opracowała implant sutka.
Duże amerykańskie miasta z największymi spadkami cen domów jednorodzinnych lub mieszkań od szczytowych momentów: od -9 do -21 proc. To Austin, Oakland, Nowy Orlean, San Francisco, Waszyngton, Nowy Jork, Detroit, Seattle, Portland i Tampa.
Przy wahaniach przekraczających 30 pkt WIG20 przed weekendem wreszcie wspiął się na zamknięcie powyżej 2300 pkt. Zyskał 1,3 proc. i dzień zamknął wartością 2307 pkt. Co dalej?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas