Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.05.2019 15:10 Publikacja: 10.05.2019 15:10
Brak zaufania to obecnie jeden z kluczowych problemów producentów autonomicznych aut na świecie.
Foto: Shutterstock
Coraz większym zainteresowaniem społecznym cieszą się autonomiczne pojazdy. – Ich ideą jest możliwość podróżowania bez pomocy człowieka – kierowcy. Dotychczas szczególnym zainteresowaniem cieszyło się metro, które obsługiwane było zdalnie – bez motorniczego w pojeździe. Taka technologia zaczęła rozprzestrzeniać się na całym świecie po sukcesie, jakie odniosło to rozwiązanie w Mediolanie. Obecnie rośnie liczba ośrodków miejskich, które decydują się zaadaptować taką formę transportu publicznego – mówi Artur Modliński, kierownik Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją na Uniwersytecie Łódzkim. – Dotąd największe wysiłki zostały poczynione w obszarze komercjalizacji autonomicznych aut. Pracują nad tym przede wszystkim marki Tesla i Waymo. Ich głównym celem jest wyposażenie samochodu w AI, która uczy się rozpoznawać kształty i podejmować decyzje, aby bezpiecznie dowieźć pasażera z miejsca A do B. Tego rodzaju rozwiązanie budzi jednak wiele obaw społecznych w zakresie bezpieczeństwa – kontynuuje Modliński.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To dokument przyznający związkom zawodowym i pracownikom kolejowej spółki określone uprawnienia. Za zgodną sędzi-komisarza odstąpiono od niego ze skutkiem od dnia otwarcia postępowania sanacyjnego PKP Cargo, czyli od 27 lipca 2024 r.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zarządzająca infrastrukturą spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) mocno zwiększy wydatki. Na 2025 r. zaplanowała ogłoszenie przetargów dotyczących budowy i modernizacji linii o wartości ok. 16 mld zł.
Trump zasugerował cięcia ceł na samochody, ale wśród inwestorów utrzymuje się duża niepewność.
W tym roku pod względem tzw. pracy przewozowej udziały spółki wynoszą już tylko 26,1 proc., a pod względem masy 27,3 proc.
Wielton Defence, spółka z grupy Wielton, pozyskała pierwszy kontrakt w sektorze obronności.
Zapowiedź nałożenia od 3 kwietnia przez USA 25-procentowych ceł na import samochodów sprowokowała wyprzedaż akcji firm motoryzacyjnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas