Telekomunikacja. Rozporządzenie ws. nowych norm PEM gotowe

Pierwotnie 6 listopada resorty zdrowia i cyfryzacji planowały start publicznych konsultacji rozporządzenia wprowadzającego nowe normy promieniowania elektromagnetycznego (PEM) nadajników komórkowych w Polsce.

Publikacja: 06.11.2019 05:00

Telekomunikacja. Rozporządzenie ws. nowych norm PEM gotowe

Foto: AdobeStock

Jak się jednak okazało, w ostatnim momencie spotkanie z dziennikarzami i sama publikacja projektu nowego aktu zostały ponownie odsunięte w czasie. Obecnie mówi się o początku przyszłego tygodnia. Czy termin ten zostanie tym razem dotrzymany, trudno przewidzieć, ponieważ trwają negocjacje, jak będzie wyglądać nowy rząd oraz co stanie się z Ministerstwem Cyfryzacji.

We wtorek serwis cyfrowa.rp.pl podał dla przykładu, że bez względu na wynik tych negocjacji resort cyfryzacji opuści Karol Okoński, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Okoński, osoba z doświadczeniem w branży IT, związana przez wiele lat z firmą Accenture, pożegnał się już ze współpracownikami. W jego gestii było m.in. przygotowanie rekomendacji, jak ująć kwestie bezpieczeństwa sieci 5G w dokumentacji aukcji częstotliwości szykowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Według naszych informacji zalecenia te są gotowe i wkrótce miały zostać przekazane UKE.

Co do norm PEM, to projekt rozporządzenia (nie widzieliśmy go jeszcze) ma się odnosić do zaleceń organizacji ICNIRP w tej kwestii. Ich wprowadzenie oznaczałoby skokowy wzrost górnego limitu PEM do 10 W/mkw. z obecnych 0,1 W/mkw. Wiadomo jednak, że temat jest drażliwy, interesuje wiele osób oraz że także wśród parlamentarzystów są technologiczni sceptycy. Dlatego nie można wykluczyć, że ostatecznie normy będą niższe. PAP cytowała niegdyś ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, gdy mówił, że intencją resortu jest, aby spotkać się po drodze do wskazywanego przez ICNIRP limitu.

Operatorzy komórkowi podnoszą od dawna, że zmiana norm PEM w Polsce jest konieczna z jednej strony po to, aby mogli wprowadzić technologię 5G, nie multiplikując liczby stacji bazowych, a z drugiej – aby zapobiec zatykaniu się już istniejących sieci.

Z telekomów brakuje natomiast oficjalnych komentarzy, czy i na ile nowe normy PEM pomogą im w optymalizacji sieci masztów i ograniczeniu kosztów.

Liczba wszystkich stacji bazowych czterech sieci komórkowych w kraju (Orange, Plusa, T-Mobile i Playa) szacowana jest na około 27 tys. Orange i T-Mobile są partnerami w joint venture Networks, które w sumie ma około 11,4 tys. stacji, z czego Orange około 5,6 tys., a T-Mobile około 5,8 tys. Każda z firm udostępnia partnerowi około 5,4 tys. lokalizacji i każda ma kilkaset stacji, których nie użycza. Zasoby Playa to około 7,4 tys. stacji bazowych (operator rozbudowuje je do około 9 tys.), a Polkomtelu, operatora sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat, według szacunków konkurentów, bo telekom danych nie zdradza – około 7,84 tys. ziu

Technologie
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Technologie
Prezes Vigo Photonics: rok 2025 to pas startowy dla HyperPIC
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów
Technologie
Technologiczne spółki na celowniku inwestorów. Transakcje przyspieszą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów. Akcje tanieją
Technologie
DataWalk ma kontrakt z amerykańskim gigantem. Kurs szybuje