Zarząd i rada nadzorcza Orlenu wyraziły zgodę na realizację Kompleksu Olefin III w Płocku wraz z towarzyszącymi jej instalacjami i infrastrukturą. To jeden z czterech projektów zaplanowanych w ramach programu rozwoju petrochemii. Jego wartość oszacowano na ok. 13,5 mld zł. Przedsięwzięcie ma być dofinansowane ze środków publicznych. Zakończenie budowy przewidziano na I kwartał 2024 r., a uruchomienie produkcji na początek 2025 r. Po zakończeniu inwestycji grupa ma wypracowywać ok. 1 mld zł dodatkowego zysku EBITDA rocznie.
Zarząd Orlenu przekonuje, że Kompleks Olefin III będzie jedynym z najnowocześniejszych w Europie. – Dzięki tej inwestycji Orlen dołączy do grona czołowych producentów petrochemicznych na europejskim rynku. Zabezpieczy także w długiej perspektywie swoją konkurencyjność i zwiększy odporność na niesprzyjające megatrendy na rynku paliw – twierdzi Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Wytwarzane petrochemikalia będą bazą do produkcji środków czystości, artykułów higienicznych i medycznych, włókien syntetycznych, części samochodowych, elementów AGD i urządzeń elektronicznych.
Preferowany oferent
Generalnym wykonawcą inwestycji prawdopodobnie będzie konsorcjum firm Hyundai Engineering z Seulu i Técnicas Reunidas z Madrytu lub spółka powołana przez nie do realizacji tego zadania. Obecnie jest to tzw. preferowany oferent, z którym mają być dopiero wynegocjowane szczegółowe warunki umowy. Rozmowy będą kontynuowane na postawie właśnie podpisanego porozumienia o współpracy. Po stronie Orlenu podmiotem bezpośrednio odpowiedzialnym za inwestycję będzie niedawno utworzona firma Orlen Olefiny.
Według Orlenu budowa Kompleksu Olefin III będzie pierwszą tego typu w Europie w ostatnich 20 latach. Nie zmienia to faktu, że również inne europejskie koncerny dostrzegły potencjał w rozwijaniu tego typu działalności i ogłosiły plany rozbudowy. Orlen ma być jednak od nich szybszy o ponad 12 miesięcy. Tym samym liczy, że jako pierwszy odpowie na deficyt petrochemikaliów bazowych na rynku.