Orlen będzie nadal rozwijał małe reaktory jądrowe z Synthosem. Jest porozumienie

Orlen „praktycznie” osiągnął porozumienie z Synthosem odnośnie do współpracy przy budowie modułowych reaktorów jądrowych SMR w ramach spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE), poinformował prezes Ireneusz Fąfara.

Publikacja: 14.11.2024 17:52

Prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara

Prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara

Foto: Bartłomiej Sawicki

Jak powiedział prezes Orlenu w kuluarach konferencji, „praktycznie parafowano” umowę o współpracy w ramach OSGE. – Przyglądamy się aspektom finansowym tej współpracy – powiedział Fąfara.

Niełatwe rozmowy Orlenu i Synthosu

Jak podkreślił, w nowo wynegocjowanym porozumieniu prawa są podzielone sprawiedliwie między obu partnerów, ale szczegóły będzie można ujawnić dopiero po jego oficjalnym podpisaniu. - Dla OSGE zbliżają się istotne wydatki, więc być może w przyszłym roku pojawi się także kwestia ewentualnego dokapitalizowania tej spółki – dodał prezes.

Orlen Synthos Green Energy to spółka, w której po połowie udziałów mają Orlen oraz prywatny chemiczny koncern Synthos, należący do Michała Sołowowa.

Współpraca Orlenu i Synthosu po wyborach parlamentarnych wyraźnie się zmieniła, a odzwierciedleniem tej zmiany relacji była lutowa wypowiedź premiera Donalda Tuska. – Spółka odpowiadająca za powstanie małych rektorów jądrowych (Orlen Synthos Green Energy – red.) została skonstruowana ze szkodą dla interesu państwa polskiego – powiedział wówczas na posiedzeniu Rady Gabinetowej premier Tusk.

Orlen chciał więc zmian zapisów umowy o współpracy z chemicznym Synthosem. – Spółka odpowiedzialna za inwestycję musi gwarantować jej bezpieczne prowadzenie. Pracujemy nad tym i liczymy na osiągnięcie porozumienia. Trwają negocjacje z partnerem, aby zmienić umowę. Firma (Orlen – red.) nie zadbała o to w przeszłości – mówił w sierpniu Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu. Negocjacje były jednak na tyle trudne, nadal nie zostały zakończone w terminie, mimo że Orlen chciał je sfinalizować do końca września. Udało się to dopiero w listopadzie. 

OSGE planuje budowę w Polsce floty reaktorów GE-Hitachi BWRX-300 w Polsce. W grudniu 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla realizacji inwestycji w sześciu lokalizacjach: oprócz Stawów Monowskich to jeszcze Włocławek, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków – Nowa Huta i Stalowa Wola – Tarnobrzeg.

Energetyka
Elektrownie węglowe będą działać dłużej. Rząd przyjął projekt ustawy o rynku mocy
Energetyka
Magazyny z tarczą na rynku mocy
Energetyka
Ponad 5 mld zł będzie kosztował tegoroczny system wsparcia OZE. Są wyniki aukcji
Energetyka
Co po węglu w Grupie Tauron. Spółka ma plan
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Energetyka
Ministerstwo Przemysłu chce zwiększyć szansę, aby powstały nowe elektrownie gazowe
Energetyka
BGK sypie pieniędzmi na OZE. Kredyt otrzyma Enea