Ekopol wiąże duże nadzieje z syntetycznym dieslem

Obecnie spółka prowadzi działania przygotowawcze, które umożliwią jej rozpoczęcie dystrybucji tego produktu. Obserwuje też wzrost zainteresowania technologią Mikrostacje.pl. Nie pomagają za to stosunkowo niskie ceny i popyt na paliwa.

Publikacja: 14.11.2024 06:00

Ekopol wiąże duże nadzieje z syntetycznym dieslem

Foto: materiały prasowe

W końcówce tego roku Ekopol Górnośląski Holding ma do czynienia zarówno z czynnikami sprzyjającymi rozwojowi działalności jego grupy kapitałowej, jak i budzącymi pewien niepokój. I tak wzrost kosztów związanych z wynagrodzeniami pracowniczymi powoduje, że coraz więcej firm, szukając oszczędności stawia na nowoczesne rozwiązania technologiczne ograniczające zatrudnienie. To sprzyja giełdowej spółce, gdyż ta, oferując technologię Mikrostacje.pl (służy do zarządzania gospodarką paliwową przedsiębiorstw) pomaga zautomatyzować części ich pracy. Z kolei pozostające na niezmienionym poziomie stopy procentowe ograniczają skalę inwestycji i zwiększają nacisk na oszczędności.

Rośnie zainteresowanie technologią Mikrostacje.pl

– Z perspektywy długoterminowej liczymy, że obniżka stóp procentowych, której spodziewamy się najwcześniej w marcu 2025 r, przyniesie pozytywne efekty dla całego sektora przemysłowego, wpływając na poprawę wyników finansowych w kolejnych okresach - mówi Andrzej Piecuch, prezes Ekopolu. Zapewnia, że obecnie zapotrzebowanie na kluczowe usługi i produkty oferowane przez grupę utrzymuje się na stabilnym poziomie. Jednocześnie szef Ekopolu obserwuje wzrost zainteresowania technologią Mikrostacje.pl i to zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych. W efekcie spółka rozbudowuje funkcjonalność tej technologii i poszerza ją o nowe elementy.

– Jednak przede wszystkim zakładamy, że nasza sprzedaż paliw wzrośnie po wprowadzeniu do oferty syntetycznego oleju napędowego (HVO100). Aktualnie czekamy na zatwierdzenie wszystkich niezbędnych uregulowań prawnych, które umożliwią nam rozpoczęcie dystrybucji tego produktu – twierdzi Piecuch. Dodaje, że spółka inwestuje w park własnych autocystern, przygotowuje specjalne zbiorniki na HVO100 i unowocześnia zaplecze informatyczne.

Rosnące zainteresowanie towarzyszy też ofercie mieszkaniowej. Grupa rozpoczęła już III etap budowy osiedla składającego się z siedmiu domów jednorodzinnych. Popyt na nie pozwala zarządowi z optymizmem patrzeć na szybkie zakończenie budowy i sprzedaż nowej oferty.

Ekopol traci z powodu spadku cen i popytu na paliwa

Ekopol przyznaje, że główne koszty działalności grupy związane są z wynagrodzeniami pracowniczymi oraz usługami zewnętrznymi. – Na bieżąco prowadzimy negocjacje z usługodawcami i dostawcami w celu obniżenia kosztów. Zarząd koncentruje się na optymalizacji kosztów we wszystkich aspektach, w  jakich jest to możliwe – przekonuje Piecuch.

Po trzech kwartałach Ekopol wypracował 166,4 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży i 0,7 mln zł zysku netto. W ujęciu rok do roku oznaczało to spadek odpowiednio o 12,5 proc. oraz 12,9 proc. Zarząd tłumaczy, że nieznaczne pogorszenie kondycji grupy jest konsekwencją obserwowanego od początku tego roku znacznego spadku cen paliw na świecie. Zauważa, że ostatnia tak niska ich cena była w 2021 r. Ponadto w większości branż zauważalne jest pogorszenie koniunktury, co przekłada się na mniejsze inwestycje, a co za tym idzie zmniejszone zapotrzebowanie m.in. na paliwa i wyroby hutnicze, czyli główne produkty oferowane przez Ekopol.

Surowce i paliwa
Fundusze łączą siły w Orlenie. Chcą mieć więcej do powiedzenia
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Surowce i paliwa
Otoczenie nie pozwala Orlenowi wypracowywać lepszych wyników
Surowce i paliwa
Fundusze łączą siły w Orlenie. Chcą mieć więcej do powiedzenia
Surowce i paliwa
EBI finansuje Grupę Orlen
Surowce i paliwa
JSW Koks chce dokończyć budowę elektrociepłownię Radlin, ale już bez Rafako
Surowce i paliwa
Unimot wyczarterował statek do transportu gazu LPG