Wyceny na chińskich giełdach wracają do średnich historycznych

Inwestorzy liczący na gwałtowny powrót wzrostów po tygodniowych wakacjach w Chinach kontynentalnych, rozczarowali się we wtorek, gdy decydenci z Pekinu na przedstawili jedynie ogólne założenia planów stymulacyjnych.

Publikacja: 08.10.2024 09:34

Wyceny na chińskich giełdach wracają do średnich historycznych

Foto: Soichiro Koriyama/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GZWHyf-asAIKubF?format=jpg&name=900x900

Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) stwierdziła, że ​​jest „całkowicie pewna” osiągnięcia swoich celów, ale nie podała żadnych szczegółów, których oczekują inwestorzy na temat agresywnych środków stymulacyjnych stosowanych przez Chiny. Choć wkrótce po otwarciu kluczowe indeksy giełdowe na kontynencie wzrosły o 10 proc. do wieloletnich maksimów, wzrosty te szybko zostały zniwelowane. W przeciwieństwie do kontynentu, akcje w Hongkongu pokryły się morzem czerwieni, a indeks Hang Seng spadł w pewnym momencie o ponad 10 proc. Podczas zmiennej sesji indeks Shanghai Composite Index w Chinach kontynentalnych wzrósł o około 3 proc. w handlu wczesnym popołudniem. Rynki kontynentalne odrobiły straty po tygodniowej przerwie, osiągając dwuletnie szczyty, a obroty przekroczyły bilion juanów w ciągu pierwszych 20 minut handlu. Jednak wkrótce wskaźniki osiągnęły maksymalne wartości, a wskaźniki zastępcze chińskiego wzrostu przesunęły się w całej Azji, gdy szaleństwo zakupów wspierane bodźcami ujawniło oznaki ochłodzenia cen i innych wyzwań. Indeks Shanghai Composite wzrósł w popołudniowym handlu o 3,1 proc., a blue chip CSI300 o 4 proc., po wcześniejszym wzroście odpowiednio o 10,1 proc. i 10,8 proc. Hongkong Hang Seng, uznany w tym roku za najlepiej radzący sobie główny rynek dzięki olbrzymim wzrostom podczas ostatnich sesji, spadł o 7,7 proc.

Analitycy początkowo przypisywali tę rozbieżność procesowi nadrabiania zaległości przez chińskie akcje, ponieważ Hongkong odnotował gwałtowny wzrost, gdy Wielka Brytania była na wakacjach, ale wkrótce stało się jasne, że rynki były rozczarowane brakiem konkretnych programów stymulacyjnych ze strony Pekinu.

Oznacza to negatywne otwarcie dla Europy, a kontrakty terminowe na akcje spadały w godzinach otwarcia giełd azjatyckich.

Chińska stymulacja bez szczegółów

Inwestorzy liczyli na więcej informacji na temat planów rządu w zakresie wspierania wzrostu gospodarczego, ale w komunikacie nie podano zbyt wielu szczegółów.

Przewodniczący Chińskiej Narodowej Komisji Rozwoju i Reform Zheng Shanjie powiedział, że jest „w pełni przekonany”, że kraj osiągnie swoje całoroczne cele gospodarcze i społeczne. Dodał jednak: „Narasta również presja na spadkową gospodarkę Chin”.

Komentarze Zhenga pojawiły się po ogłoszeniu, że Chiny wyemitują do końca tego roku 200 miliardów juanów (28 miliardów dolarów) na projekty wydatki i inwestycje.

– Rynek naprawdę oczekiwał więcej. Korekta będzie jeszcze silniejsza, jeśli dane o Złotym Tygodniu w zakresie konsumpcji będą słabe – powiedziała Alicia Garcia-Herrero, główna ekonomistka regionu Azji i Pacyfiku w banku inwestycyjnym Natixis. – Rynek reaguje na brak realnego bodźca fiskalnego. Nie organizowałbym konferencji prasowej, żeby nie ogłosić czegoś nowego – dodała.

– Rynki liczyły na uzyskanie wskazówek co do wielkości bodźców fiskalnych – powiedział Rong Ren, zarządzający portfelem Eastspring Investments w Singapurze, ale w uwagach Zhenga nie znalazł nic nowego. – Prawdopodobnie zobaczymy, jak rynki konsolidują i trawią to, co już zostało ogłoszone, co prawdopodobnie jest znaczące, ale niewystarczające, aby zaspokoić wygórowane oczekiwania – stwierdził.

Największymi zwycięzcami sesji byli producenci sprzętu technologicznego, brokerzy, firmy z branży opieki zdrowotnej i firmy budowlane – wszyscy prawdopodobnie otrzymają wsparcie, gdy rząd stara się pobudzić gospodarkę, która z trudem odrodziła się w obliczu utraty zaufania w wyniku przedłużającego się kryzysu rynku nieruchomości.

Za mało by rozwiązać problemy gospodarcze Chin?

Chiński rząd stara się zwiększyć zaufanie do drugiej co do wielkości gospodarki świata w obliczu rosnących obaw, że nie osiągnie ona własnego celu wynoszącego 5 proc. rocznego wzrostu. Od czasu, gdy urzędnicy zaczęli wdrażać szereg środków mających na celu pobudzenie gospodarki, inwestorzy zaczęli skupiać się na chińskich akcjach. Plany obejmowały pomoc dla dotkniętej kryzysem branży nieruchomości w kraju, wsparcie dla giełdy, rozdawanie gotówki dla biednych i zwiększenie wydatków rządowych.

Niektórzy ekonomiści mają jednak wątpliwości, czy ta polityka wystarczy, aby rozwiązać problemy gospodarcze Chin. Mówią, że potrzebne mogą być głębokie reformy, aby skierować kraj na ścieżkę bardziej zrównoważonego wzrostu.

Wzrost gospodarczy w drugiej co do wielkości gospodarce świata zwalnia, gdyż w dalszym ciągu boryka się ona z załamaniem na rynku nieruchomości, spadającymi cenami i innymi wyzwaniami.

Wykres Dnia
Zamówienia w niemieckim przemyśle: było źle i jest źle
Wykres Dnia
Rekordowo drogie niemieckie masło bije w europejski rynek
Wykres Dnia
Giełda w Hongkongu na najwyższym poziomie od prawie dwóch lat
Wykres Dnia
Październik jest na giełdach miesiącem zmienności
Wykres Dnia
Inflacja w Niemczech najniższa od 2021 r. Co zrobi EBC?
Wykres Dnia
Ogromna hossa na chińskich parkietach, załamanie w Japonii