USD wciąż słaby, oczekiwanie na dane makro w USA

Publikacja: 14.07.2017 11:18

USD wciąż słaby, oczekiwanie na dane makro w USA

Foto: AFP

Kluczowe informacje z rynków:

USA: Szefowa Fed, Janet Yellen, w swoim wczorajszym wystąpieniu przed Senatem USA powiedziała, że Ryzyka dla inflacji pozostają dwustronne i jest zbyt wcześnie, aby ocenić, czy inflacja nie osiągnie celu. Jej zdaniem, osiągnięcie wzrostu gospodarczego w USA na poziomie 3 proc. w kolejnych dwóch latach będzie trudne.

USA: Budżet federalny w czerwcu znalazł się na poziomie -90,2 mld USD wobec oczekiwań -35 mld USD i poprzedniej wartości -88 mld USD.

Japonia: Produkcja przemysłowa w Japonii w maju spadła o 3,6 proc. mdm, po wzroście o 4,0 proc. w kwietniu i przy spodziewanym spadku produkcji mdm o 3,3 proc. W ujęciu rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 6,5 proc., po wzroście w IV o 5,7 proc. i oczekiwaniach wzrostu o 6,8 proc.

Naszym zdaniem:

Wczorajsza sesja na rynku amerykańskiego dolara należała do mało emocjonujących. Notowania BOSSAUSD zanotowały wczoraj delikatną zniżkę, która jest kontynuowana dzisiaj rano i doprowadziła wartość indeksu do okolic 80,70 pkt.

Wykres dzienny BOSSAUSD

Notowania amerykańskiej waluty pozostają pod delikatną presją podaży, wynikającą z ostrożnych wypowiedzi Janet Yellen, dotyczących dalszych planów Fed w zakresie prowadzonej polityki monetarnej. Niemniej, kurs EUR/USD w drugiej połowie tygodnia nie wybija się na nowe szczyty, co pokazuje, że inwestorzy nie są wcale przekonani co do dalszego osłabiania się USD w relacji do EUR. Obecnie wyczekują oni danych lub informacji, które na nowo mogłyby nadać kierunek wartości amerykańskiej waluty.

Dzisiaj takie dane mogą się pojawić, gdyż na godzinę 14:30 polskiego czasu zaplanowana jest publikacja odczytów inflacji konsumenckiej w USA, a także wyników sprzedaży detalicznej. Nieco później pojawią się także dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz raport Uniwersytetu Michigan. To odczyty inflacji powinny przyciągać najwięcej uwagi, gdyż jest to jeden z kluczowych czynników branych pod uwagę przez Fed w prowadzeniu polityki monetarnej. Wyższy od oczekiwań odczyt inflacji konsumenckiej sugerowałby możliwość bardziej jastrzębiego podejścia Fed i rychłej kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA – co umocniłoby amerykańskiego dolara. Natomiast słabsze odczyty inflacji najprawdopodobniej negatywnie wpłynęłyby na wartość USD i sprawiłyby, że eurodolar mógłby testować tegoroczne szczyty.

Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Dolar może znów być silniejszy
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Waluty
Złoty zrobił sobie odpoczynek
Waluty
Rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie umocniły euro
Waluty
Zachowanie złotego to mocna wskazówka siły i słabości polskiego rynku akcji
Waluty
Dlaczego złoty umacnia się wobec euro? Jest kilka przyczyn. Wyjaśniamy
Waluty
Euro i złoty mocno w górę w dzień startu prezydentury Trumpa