Złoty stabilny przed decyzją S&P

Poranny, piątkowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych dewiz.

Publikacja: 20.10.2017 09:10

Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2346 PLN za euro, 3,5865 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6536 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6951 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,31% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym było niezwykle ciekawe – wpierw obserwowaliśmy wyraźne podbicie nerwowości związane z sytuacją regionu Katalonii. Na rynku pojawiły się spekulacje, iż Madryt miał już wczoraj zawiesić autonomię regionu, co potencjalnie mogło przyczynić się do natychmiastowego ogłoszenia niepodległości. Finalnie Rząd Hiszpanii rozpatrzy sytuację dopiero w sobotę. Na głównej parze walutowej obserwowaliśmy przejściowe spadki, które ostatecznie ustąpiły dalszym spekulacjom dot. ograniczenia programu QE przez EBC. Lokalnie warto wspomnieć o podwyżce prognozy dla Polski ze strony Banku Światowego, który spodziewa się obecnie wzrostu PKB w 2017r. na poziomie 4,0% (wobec 3,3% uprzednio) oraz 3,6% w 2018r. W szerszym ujęciu, zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, obserwujemy wyhamowanie trendu wzrostowego PLN – EUR/PLN konsoliduje 4,22-4,23 PLN. Uwaga rynków koncentruje się na kwestiach polityki monetarnej EBC oraz spekulacjach odnośnie przyszłego szefa FED.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. GUS poda jedynie dane dot. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w październiku. Wieszek znaczenie dla notowań PLN może mieć wieczorna decyzja agencji S&P w zakresie ratingu Polski. Rynek nie spodziewa się zmian, a sama ewentualna reakcja będzie miała miejsce dopiero w poniedziałek.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN „złapał" lokalne wsparcie w okolicach 4,22-4,23 PLN. USD/PLN oscyluje w ramach 3,5660 – 3,6078 USD. Wyjątek stanowią zestawieniach z GBP oraz CHF, gdzie spadki ww. walut na szerokim rynku sprowadzają crossy z PLN niżej.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Dolar może znów być silniejszy
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Waluty
Złoty zrobił sobie odpoczynek
Waluty
Rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie umocniły euro
Waluty
Zachowanie złotego to mocna wskazówka siły i słabości polskiego rynku akcji
Waluty
Dlaczego złoty umacnia się wobec euro? Jest kilka przyczyn. Wyjaśniamy
Waluty
Euro i złoty mocno w górę w dzień startu prezydentury Trumpa