Osłabienie złotego w oczekiwaniu na FED

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie presji podażowej na wycenie PLN.

Publikacja: 30.07.2019 07:18

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2870 PLN za euro, 3,8492 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8792 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6756 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,145% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek tygodnia przyniósł lekkie schłodzenie wokół PLN oraz innych walut EM. W dużej mierze tłumaczyć możemy to podtrzymaniem 2-miesięcznych maksimów na wycenie dolara (co zwyczajowo podbija presję na walutach EM). Inwestorzy czekają na jutrzejszy FED, gdzie spodziewane jest dostosowanie polityki monetarnej o 25 pb. Dolar pozostaje jednak relatywnie mocny, gdyż w świetle ostatnich wskazań makro, część rynku zakłada iż będzie to jedynie jednorazowe dostosowanie założeń, a nie rozpoczęcie cyklu obniżek. PLN traci na większości zestawień (EUR, USD oraz CHF) umacniając się jednak względem brytyjskiego funta. Szterling pogłębia 28-miesięczne minima po tym jak na rynku pojawiły się doniesienia, iż rząd B. Johnsona intensyfikuje przygotowania do wyjścia z UE bez umowy i działa przy założeniu, że Bruksela nie zgodzi się na renegocjację porozumienia. Lokalnie brak jest krajowych czynników generujących aktywność na rynku – inwestorzy reagują przede wszystkim na impulsy zewnętrzne, gdzie trwa pozycjonowanie się pod FED.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się szwajcarskiemu wskazaniu indeksu KOF oraz danym inflacyjnym ze Strefy Euro.

Z rynkowego punktu widzenia jesteśmy świadkami kolejnego impulsu spadkowego na wycenie PLN. Kurs CHF/PLN jest najwyżej od lipca 2017r. USD/PLN testuje opór w rejonie 3,85 PLN, a EUR/PLN podbił do okolic 4,2850 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Trump kontra Fed
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Czy Trump zwolni szefa Fed?
Waluty
Sytuacja na rynkach 22 kwietnia - Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?
Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości