Próba stabilizacji PLN

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi próbę stabilizacji PLN blisko niedawnych 2-letnich minimów. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3594 PLN za euro, 3,9306 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0135 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7762 PLN w relacji do funta szterlinga

Publikacja: 21.08.2019 07:35

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Rentowności polskiego długu wynoszą 1,869% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin obrotu na rynku FX przyniosło wzrost niepewności związany z sytuacją we Włoszech. Scenariusz rezygnacji G. Conte był jednak oczekiwany przez inwestorów, co można wnioskować po ostatniej relatywnej słabości włoskiego długu. Kluczowym wydarzeniem tygodnia wydaje się być jutrzejszy Jackson Hole. W połączeniu z dzisiejszymi minutes FED tworzy się nam układ oczekiwania na dalsze sygnały dot. stymulacji i luzowania ze strony FED i od tego komunikatu zależeć będzie dalsza sytuacja na rynku FX. W kraju otrzymaliśmy dane z rynku pracy za lipiec, gdzie dynamika zatrudnienia wyniosła 2,7% r/r , a wynagrodzeń 7,4% r/r. Nieco wyższe wskazanie z zakresu przeciętnego wynagrodzenia tłumaczone jest odreagowaniem po słabszym czerwcu oraz efektami kalendarzowymi. PLN nie reaguje jednak istotne na wydarzenia lokalne, skupiając się na globalnych zależnościach risk off/on.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. produkcji przemysłowej za lipiec, gdzie rynek spodziewa się odczytu 6,6% r/r. Kluczową publikacją dnia są jednak wieczorne minutes FED.

Z rynkowego punktu widzenia kurs PLN stabilizuje się po okresie podwyższonej zmienności. W dalszym ciągu możliwe jest wygenerowanie ruchu korekcyjnego na parach, tym bardziej iż koszyk USD cofnął się z okolic 3-tygodniowych szczytów.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Trump kontra Fed
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Czy Trump zwolni szefa Fed?
Waluty
Sytuacja na rynkach 22 kwietnia - Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?
Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości