Reklama
Rozwiń

AviaAM Leasing: Problematyczne przepisy

W środę, 7 marca, ruszy przyjmowanie zapisów w wezwaniu do sprzedaży akcji spółki AviaAM Leasing.

Publikacja: 01.03.2018 04:00

Informowała ona, że zgodnie z prawem litewskim wykluczenie akcji z obrotu może się odbyć, gdy akcjonariusze reprezentujący przynajmniej 75 proc. ogólnej liczby głosów zagłosują za taką uchwałą. Jednak jak się dowiedzieliśmy, przepisy pozostawiają w tej sprawie pewne wątpliwości interpretacyjne.

– W efekcie akcjonariusze mniejszościowi są mocno zaniepokojeni całą sytuacją i obawiają się, że mogą zostać pokrzywdzeni – komentuje Piotr Cieślak, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Wysłało ono w środę do GPW i do Komisji Nadzoru Finansowego pismo w sprawie zajęcia stanowiska dotyczącego ewentualnego wykluczenia spółki z obrotu.

– W naszej ocenie na podstawie obowiązujących przepisów do wykluczenia niezbędne będzie podjęcie uchwały przez NWZ w sprawie zniesienia dematerializacji akcji większością 90 proc. głosów oddanych w obecności akcjonariuszy reprezentujących co najmniej połowę kapitału zakładowego – mówi Cieślak.

Wzywającym jest firma Haifo, działająca w porozumieniu z innymi akcjonariuszami. Oferuje 5,62 zł za akcję. W środę kurs wynosił 5,58 zł. Przyjmowanie zapisów w wezwaniu zakończy się 5 kwietnia. Litewska spółka narzuciła bardzo szybkie tempo. Już 9 marca ma się odbyć NWZ w sprawie wycofania akcji z warszawskiej giełdy.

O komentarz poprosiliśmy wzywającego. Podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące progu 75 proc.

– W przypadku wycofania z obrotu na GPW akcji spółki, które są jednocześnie przedmiotem obrotu na rynku regulowanym w innym państwie, kwestie korporacyjne regulowane są przepisami obowiązującymi w państwie siedziby tej spółki – komentuje Jacek Barszczewski, rzecznik KNF. To by oznaczało, że w przypadku AviaAM Leasing wskazanie organu uprawionego do podjęcia decyzji o wycofaniu z obrotu na GPW oraz wymaganej większości głosów dla podjęcia takiej uchwały reguluje prawo litewskie. – Samo wezwanie jest ogłaszane zgodnie z przepisami prawa polskiego – podkreśla Barszczewski. KMK

Transport
Polskie firmy transportowe muszą zacząć wymianę diesli na elektryki
Transport
Pierwsze jaskółki poprawy?
Transport
Kursy akcji firm działających na rynku kolejowym wystrzeliły w górę
Transport
Trans Polonia inwestuje w rozwój floty drogowej i kierowców
Transport
OT Logistics dużo inwestuje w dwóch portach
Transport
W tym roku spółki transportowe liczą na poprawę, ale nie skokową