Futurystyczna wizja Stanisława Lema sprzed ponad pół wieku, zaprezentowana w zbiorze „Cyberiada” ziściła się z nawiązką. W jednej z opowieści pojawia się Elektrybałt, protoplasta sztucznej inteligencji (AI) i takich narzędzi jak ChatGTP. Zadaniem maszyny jest pisanie poematów i wierszy. Osiąga tak niesamowite rezultaty, że staje się przyczyną samobójstw zawodowych poetów i pisarzy. Wprawdzie finał opowieści jest zaskakująco prozaiczny – Elektrybałt zostaje wygnany z powodu rachunków za prąd – ale symbolicznie pokazuje potencjał drzemiący w AI.
Ogromny potencjał
W 2023 r. wartość gospodarki cyfrowej w Polsce sięgnęła 360 mld zł, odpowiadając za 10,5 proc. PKB. To ciągle mniej niż przemysł czy handel, ale więcej niż większość sektorów jak choćby budownictwo czy rynek nieruchomości – wynika z danych VeloBanku. Gospodarka cyfrowa w Polsce z roku na rok rośnie, ale daleko nam jeszcze do krajów Zachodu. Dla porównania: w USA wskaźnik ten sięga 25 proc. Tylko 60 proc. polskich firm wykorzystuje zaawansowane technologie cyfrowe, podczas gdy średnia unijna jest 10 pkt proc. wyższa.
Dominują technologie automatyzujące procesy, ale coraz mocniej widoczny jest skręt w kierunku wspomnianej sztucznej inteligencji. Jest ona już wykorzystywana w wielu branżach, w różnym stopniu. Rozwój technologii następuje tak szybko, że nawet w obrębie tego samego sektora niektóre firmy decydują się mocno postawić na AI, a inne obserwują rozwój sytuacji i nie podejmują jeszcze konkretnych decyzji.
Sprawdziliśmy, jak wygląda to w branży gier, która mocno bazuje na nowych technologiach. Zadaliśmy pytanie o wykorzystanie AI kilkunastu studiom. Wszystkie zgodnie twierdzą, że widzą w tej technologii duży potencjał, ale większość na razie nie zdecydowała się na mocne zaprzęgnięcie sztucznej inteligencji do swoich rozwiązań.
– Nie korzystamy z AI w naszych pracach produkcyjnych, ponieważ dla naszej branży temat ten nie jest jeszcze wystarczająco klarowny. Platforma Steam wprowadziła regulacje dotyczące AI, kontrolując treści generowane przez sztuczną inteligencję. Niemniej jednak badamy możliwości AI i analizujemy, czy w przyszłości mogłaby być przez nas wykorzystana, gdy osiągnie odpowiedni poziom dojrzałości technologicznej – mówi Kamil Judasz, menedżer ds. marketingu w Render Cube. Zaznacza, że AI ma bardzo duży potencjał i może przyspieszyć pracę wielu działów, co częściowo zredukuje koszty produkcji.