Rentowność operacyjna na tradycyjnej działalności kartograficznej (Copernicus) oraz wydzielenie spółki zajmującej się m.in. sprzedażą oprogramowania Navigo to dwa główne zadania zarządu PPWK na to półrocze. – Chciałbym, aby rentowność grupy wyniosła w tym roku 8–10 proc. – podsumował Andrzej Ziemiński, prezes PPWK.
[srodtytul]Sprzedaż z magazynu [/srodtytul]
Sprzedaż map i atlasów stanowi coraz mniejszą część przychodów grupy i w 2008 roku mocno obciążała wynik operacyjny. Spółka matka (PPWK) zakończyła rok zyskiem netto, ale tylko dzięki dywidendom od firm zależnych. Operacyjnie była na minusie: większość z 4,1 mln zł straty odnotowała w IV kwartale. O ile w ubiegłym roku wpływy z tej działalności wzrosły o 9 proc. (do 11,9 mln zł), o tyle w bieżącym roku Ziemiński wzrostu się nie spodziewa.
Według niego, pod koniec 2008 roku do magazynów firmy wróciło kilkadziesiąt procent sztuk wydawnictw przeznaczonych w ciągu roku do sprzedaży. Kontrahenci skorzystali z prawa zwrotu. W sumie w 2008 r. PPWK sprzedało 1,914 mln sztuk wydawnictw, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym roku jego sprzedaż może być o 20 proc. egzemplarzy mniejsza. Dlatego zdecydowano się na zmiany w najstarszej spółce z grupy.
– W 2008 r. nadprodukcja nie sprzedała się, więc w tym roku z niej zrezygnowaliśmy. Skupimy się na wyprzedaży zapasów z magazynów. Być może wydamy kilka nowych pozycji – powiedział Ziemiński.