Inwestycja Octapharma w Polsce zależy od Ministerstwa Zdrowia

Realizacja wartej 700 mln zł inwestycji szwajcarskiej firmy biotechnologicznej Octapharma jest zależna od wyników negocjacji spółki z Ministerstwem Zdrowia, wynika z wypowiedzi dyrektora generalnego Octapharma Polska Jarosława Czarnoty.

Publikacja: 13.03.2009 11:31

"Zależy nam na gwarancjach dostaw osocza z regionalnych centrów krwiodawstwa, przy czym zobowiązujemy się płacić ceny światowe" - powiedział Czarnota. Octapharma chce w Polsce zbudować nowoczesny zakład przetwarzający osocze, a wartość tej inwestycji szacuje na ok. 700 mln zł.

Szwajcarska firma przedstawiła koncepcję inwestycji polskiemu rządowi wiosną ubiegłego roku. Według Czarnoty, współpraca z Ministrem Gospodarki i Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) przebiega dobrze, ale spółka czeka nadal na gwarancje dostaw osocza od regionalnych centrów krwiodawstwa, których udzielić może tylko Ministerstwo Zdrowia.

"Czekamy na decyzję Ministerstwa Zdrowia. Wierzę, że jeszcze w marcu negocjacje pomyślnie dobiegną końca. W innym przypadku będziemy rozważać rozpoczęcie produkcji w innej lokalizacji niż Polska" - powiedział Czarnota. Nieoficjalnie wiadomo, że inwestycją mogą być zainteresowane inne państwa. Czarnota zaznaczył, że spółka nie chce żadnych ulg ani innej pomocy od polskiego rządu.

"W przeciwieństwie do wielu inwestorów, nie jesteśmy zainteresowani ani dotacjami, ani zwolnieniami podatkowymi. Jesteśmy pewni, że zarobimy na tej inwestycji, jedyne czego potrzebujemy to gwarancje dostaw surowca" - powiedział Czarnota. Zaznaczył, że ok. 50% osocza wykorzystywanego przez polski zakład będzie pochodziło z kraju, a druga połowa z rynków zagranicznych. Firma chce udzielić Polsce prawa pierwokupu wyprodukowanych tu produktów, ale nie wymaga żadnego zobowiązania do ich kupna.

Czarnota dodał, że Octapharma nie wybrała jeszcze lokalizacji nowego zakładu, ale otrzymała wiele dobrych propozycji.

"Zależy nam na bliskości autostrady, lotniska i ośrodka akademickiego. Ten ostatni jest kluczowy, ponieważ potrzebujemy wysoko wykwalifikowanych pracowników" - powiedział Czarnota. Według niego, Octapharma może, w nowym zakładzie, zatrudnić bezpośrednio około 500 osób, a w sumie stworzy 2500 nowych miejsc pracy (licząc miejsca pracy stworzone przez jej krajowych podwykonawców). Obecnie firma zatrudnia nieco ponad 2 tys. osób i posiada pięć zakładów przetwarzania osocza, umiejscowionych w Austrii, Francji, Szwecji, Meksyku i Niemczech.

Sama budowa nowego zakładu ma zająć dwa lata, a produkcja zostałaby uruchomiona po czterech. Jednak spółka zaczęłaby rekrutację wcześniej, bo pracowników musiałaby przeszkolić w innych swoich zakładach.

W 2008 r. Octapharma wypracowała zysk operacyjny w wysokości 256 mln euro. Obroty w 2008 r. wyniosły ponad 886 mln euro wobec 752 mln euro w roku 2007. W 2008 r. wartość sprzedaży spółki na rynku polskim wyniosła ok. 17 mln euro.

IT
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska