IBM chce zostać królem serwerów

Ważą się losy zakupu spółki Sun Microsystems. Transakcja ma opiewać na co najmniej 6,5 mld dolarów. IBM chce w ten sposób powiększyć swoją przewagę nad firmą Hewlett-Packard, na wartym 53,1 mld dolarów rynku serwerów komputerowych

Publikacja: 18.03.2009 12:53

IBM chce zostać królem serwerów

Foto: Fotorzepa, Bartosz Siedlik bs Bartosz Siedlik

Jeśli przejęcie dojdzie do skutku będzie to największa transakcja w historii koncernu International Business Machines i druga tak duża w branży, po tym jak Hawlett-Packard kupił za 13 mld dolarów firmę Electronic Data Systems w 2008 r.

Informacja o planowanej fuzji została opublikowana na łamach dziennika The Wall Street Journal, w którym ludzie zbliżeni do sprawy twierdzą, że IBM może dobić targu jeszcze w tym tygodniu, ale nie jest wciąż pewne czy negocjacje nie zostaną w ogóle zerwane. Podobno Sun Microsystems prowadzi również rozmowy o ewentualnym przejęciu z firmą Hewlett-Packard, największym konkurentem IBM.

- To walka o „data centres” (tzw. serwerownie),a takie przejęcie pozostawi tylko 2 lub 3 graczy na rynku. Ze względu na to, że kurs Sun w ciągu ostatniego roku spadł o 70 proc., oznacz to niezłą zniżkę dla IBM – twierdzi Robert Jakobsen, analityk rynku zaawansowanych technologii z Jyske Bank.

Zakup Sun Microsystems oznacza dla IBM powrót do produkcji sprzętu komputerowego, który w ostatnim czasie zszedł na trzeci plan, po tym jak IBM sprzedał niektóre swoje oddziały produkujące tzw. hardware. W ostatnich kilku latach IBM zakupił natomiast kilka spółek tworzących oprogramowanie komputerowe oraz firm serwisowych.

Obecnie większość zysków IBM pochodzi z działów serwisu i software-u.

Jeśli IBM zakupi Sun, to udziały w rynku serwerów komputerowych wzrosną mu o 11 procent do ponad 40 proc.

Kurs akcji Sun Microsystems wzrósł na niemieckiej giełdzie o 61 proc., najbardziej w historii spółki, po podaniu wiadomości o możliwym przejęciu przez IBM.

IT
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska