IGroup myśli o kapitałowych związkach z firmami z GPW

Po MNI i PPWK, które rezygnują z prowadzenia grup w kształcie biznesowych hybryd, o nowych mariażach myślą kolejne spółki. Szef Internet Group ujawnia, że firma już prowadzi rozmowy w tej sprawie. Platforma Mediowa Point Group byłaby zainteresowana

Publikacja: 17.04.2009 01:13

Internet Group i Platforma Mediowa Point Group, spółki prezesów Jana Ryszarda Wojciechowskiego (u gó

Internet Group i Platforma Mediowa Point Group, spółki prezesów Jana Ryszarda Wojciechowskiego (u góry) i Michała Lisieckiego, mają komplementarne biznesy – uważa ten drugi. Tak samo o zarządzanych przez siebie firmach myśleli Piotr Majchrzak, prezes MNI (trzeci od góry), i Andrzej Ziemiński, szef PPWK.

Foto: GG Parkiet, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

Internet Group prowadzi rozmowy z innymi spółkami giełdowymi w sprawie współpracy kapitałowej – dowiedział się „Parkiet”.

Po przejęciu przez właścicieli brokera reklamowego CR Media Consulting, giełdowa spółka ewoluowała od podmiotu działającego na pograniczu teleinformatyki i telekomunikacji po holding stosunkowo różnych biznesów. Należą do niego, oprócz brokera reklamowego (spółka CR MC), także internetowe serwisy społecznościowe (Prv.pl), komunikator (Zig-Zag) czy jedno z największych call center w Polsce (Call Center Poland).

W 2007 roku prezes Jan Ryszard Wojciechowski i już główny akcjonariusz IGroup wierzył, że współistnienie wszystkich biznesów w ramach grupy przyniesie korzyści.

[srodtytul]Śladem MNI i PPWK? [/srodtytul]

Podobnie mówili – ale do czasu – o swoich projektach menedżerowie MNI i Polskiego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych. Spółki te mniej więcej w tym samym czasie co IGroup przejmowały nowe biznesy. PPWK kupiło firmę marketingu mobilnego EL2, potem hurtowego operatora telekomunikacyjnego Długie Rozmowy i pośrednika Neotel Communications.

MNI, które już wcześniej łączyło działalność telekomunikacyjną i marketingu mobilnego, zainwestowało w Telestar, właściciela kanałów telewizyjnych i serwisów internetowych. Zarządy PPWK i MNI zauważyły jednak ostatnio, że tak powstałe hybrydowe organizmy nie spotykają się ze zrozumieniem ze strony inwestorów. Menedżerowie dążą zatem do uporządkowania działalności: spółki nawiązały współpracę kapitałową.

– Struktura grupy kapitałowej ukształtowała się w 2007 roku. W roku następnym, pod wpływem zmian zachodzących na rynku, ale także i w samej grupie, uległa pewnej modyfikacji. To dalej jest grupa działająca na styku mediów, marketingu i nowej technologii, tyle że grupa postawiła na specjalizację w zakresie wsparcia sprzedaży – wskazuje Jan Ryszard Wojciechowski.

– Nadal obserwujemy rynek i dostrzegamy sens we współpracy z innymi podmiotami notowanymi na giełdzie – odpowiedział, pytany, czy IGroup, rozważa współpracę kapitałową, jaką nawiązały w ostatnim czasie MNI i PPWK. – Prowadzimy już takie rozmowy i jesteśmy otwarci na nowe – dodał prezes IGroup. Nie ujawnił nazw firm, z którymi rozmawia zarządzana i w dużej części należąca do niego spółka. – Nie prowadziliśmy takich rozmów z IGroup. Na razie chcemy zakończyć projekt realizowany z PPWK – powiedział Piotr Majchrzak, prezes MNI.

[srodtytul]Point Group zainteresowany [/srodtytul]

Plan MNI i PPWK zakłada, że w ramach MNI będą zgrupowane biznesy telekomunikacyjne, a w PPWK – marketingowe. To do tej drugiej spółki bardziej pasowałby biznes IGroup. Andrzej Ziemiński, prezes PPWK, nie odniósł się do tej kwestii. Zainteresowania kapitałową współpracą z niektórymi podmiotami IGroup nie wyklucza Michał Lisiecki, prezes i główny akcjonariusz Platformy Mediowej Point Group. – Biznesy IGroup i PMPG są niewątpliwie komplementarne – zauważył Lisiecki. Podkreślił, że IGroup jest partnerem biznesowym PMPG i nie ma między firmami negocjacji o związkach kapitałowych.

PMPG wyrosła na działalności reklamowo-marketingowej. Z czasem przejęła magazyny „Machina” i „Film”, drukarnię czy firmę outdoorową Media Works. Lisiecki wprowadził swój biznes na GPW w podobny sposób jak Wojciechowski: przejmując już notowaną spółkę. IGroup w sposobie działania przypomina też bardzo MNI. Planował wprowadzenie na giełdę firm z portfela i wejście na rynek telefonii komórkowej jako MVNE (podmiot umożliwiający innym firmom wykorzystanie telefonii komórkowej w ramach np. kampanii marketingowej).

PPWK, MNI i IGroup łączy coś jeszcze. Finansuje je BRE. Bank ten przejął od wehikułu prezesa – ClearRange Media Consulting – 3,4-proc. pakiet akcji IGroup. Obecnie ClearRange skupia 26,3 proc. kapitału IGroup. Giełdowa firma jest w przededniu emisji z prawem poboru, z której chciałaby pozyskać około 40 mln zł.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska