"Chcemy poprosić panią prezes o rozpoczęcie dyskusji, w jaki sposób nowowchodzący operatorzy mogliby również uzyskać tego typu rozwiązania. Nie ukrywam że są to krytyczne sprawy dla nas, które decydują o możliwości kontynuowania biznesu który mamy" - powiedział Gniewek. W tym momencie na liście do prezesa UKE Anny Streżyńskiej podpisali się przedstawiciele pięciu MVNO.

UKE wprowadził asymetryczne stawki MTR (za zakończanie połączeń w sieci mobilnej) dla P4 (operatora sieci Play) oraz Cyfrowego Polsatu. Asymetryczność oznacza, że ci operatorzy płacą niższe stawki za zakańczanie połączeń w innych sieciach, niż odwrotnie. Regulator rynku chce w ten sposób umożliwić nowym graczom inwestowanie w infrastrukturę. Jednak operatorzy wirtualni zwracają uwagę, że nie wiedzą obecnie, jakie inwestycje są potrzebne, żeby móc liczyć na obniżenie stawki.

W swojej strategii regulacyjnej UKE ocenia, że udział wirtualnych operatorów mobilnych w rynku na koniec 2010 roku ma wynieść 5-10% według wartości rynku i 10-15% pod względem liczby abonentów. Obecnie ocenia się, że ten udział jest symboliczny.