Kurs TPSA najniższy od 4,5 roku

Akcje Telekomunikacji Polskiej SA traciły we wtorek piątą sesję z rzędu, a notowania operatora osiągnęły poziomu najniższego od października 2004 roku.

Publikacja: 26.05.2009 15:05

Kurs TPSA najniższy od 4,5 roku

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski Jakub Ostałowski

W ocenie maklerów spadkowy trend to pokłosie słabych wyników TPSA za pierwszy kwartał oraz informacji, które pojawiły się w mediach, że akcje sprzedaje jeden z akcjonariuszy, Capital Research and Management Company, w którego posiadaniu jest 10,1 procent akcji TPSA. Na razie nie udało się uzyskać komentarza amerykańskiego funduszu. - Media pisały o Capital Research and Management Company, który podobno chce sprzedawać akcje spółki. Poza tym nie sprzyja TPSA otoczenie rynkowe i regulator, który naciska. TPSA straciła renomę spółki defensywnej, właśnie między innymi z powodu regulatora - powiedział makler Domu Maklerskiego Banku Zachodniego WBK, Wojciech Wośko.

DM BZ WBK podtrzymał 21 maja rekomendację "sprzedaj" dla TPSA, obniżając cenę docelową dla akcji firmy do 16,1 z 16,4 złotego. Również inne domy maklerskie obniżały ostatnio oceny TPSA. Po wynikach za pierwszy kwartał uczyniły to Credit Suisse, Raiffeisen, HSBC.

- Wyniki TPSA w pierwszym kwartale były słabe. Presję na spółkę wciąż wywiera też regulator obniżając stawki MTR - powiedział analityk Erste Banku, Thomas Unger.

Urząd Komunikacji Elektronicznej obniża tak zwane MTR (ang. Mobile Termination Rates), czyli stawki jakie operatorzy płacą sobie nawzajem za kończenie połączeń w sieciach komórkowych.

W zeszłym roku MTR spadły o jedną czwartą, w tym roku w dwóch etapach mają spaść łącznie o połowę. Ich obniżki biją w przychody operatorów komórkowych i nie pozostaną bez wpływu także na wyniki całej grupy TPSA. Na bieżący rok szef firmy zapowiedział spadek przychodów telekomunikacyjnej grupy.

O godzinie 13.22 we wtorek kurs TPSA spadał o około 1,0 procent do 16,34 złotego. W tym czasie indeks WIG20 tracił 0,8 procent.

Technologie
Powiększa się luka płacowa w branży TMT. Szefowie WP i Cyfrowego Polsatu na czele
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę