Magna Polonia, której kurs akcji przed minioną majówką skoczył nagle w ciągu dnia nawet o 40 proc., należy w nieco ponad 42 proc. do Mirosława Janisiewicza. To on kontroluje wehikuł cypryjski Rasting Ltd., który posiada 23,86 proc. akcji dawnego narodowego funduszu inwestycyjnego (NFI). Bezpośrednio posiada kolejne 19 proc. Magny.
Info dało zarobić
Janisiewicz zainwestował w nią w 2008 roku, wnosząc do funduszu wraz z kilkoma innymi podmiotami o rok młodszy nabytek – akcje giełdowego Mediatela.
Jednocześnie Magna nabyła wówczas udziały w spółce Info-TV-FM (Info), założonej przez Zbigniewa Gumulińskiego, która w 2009 r. wygrała przetarg na częstotliwość radiową przeznaczoną do świadczenia usług mobilnej telewizji. To właśnie za sprawą tego przetargu i późniejszych losów Info o Magnie było głośno nie tylko wśród giełdowych inwestorów. Na mocy rezerwacji Info mogło prowadzić biznes hurtowego operatora tzw. multipleksu telewizji mobilnej i aby na projekcie zarobić, potrzebowało partnerów w postaci sieci komórkowych. Te zaś wcześniej starały się o te same częstotliwości, a po przegranej – stanęły okoniem. Sprawą zajął się UOKiK, który ogłosił zmowę telekomów mobilnych (Plusa, Orange, T-Mobile i Play). W biznesie to Info nie pomogło. W 2012 r. Magna sprzedała częstotliwości dla telewizji mobilnej Cyfrowemu Polsatowi. W tym roku pozostałą część biznesu po Info – radiodyfuzyjną – Emitelowi. W tej ostatniej operacji otrzymała 114,5 mln zł, przy czym gros poszło na spłatę wierzycieli. Fundusz ma na kontach 35 mln zł.
– W przypadku Magny, a dokładniej w przypadku spółki Info-TV-FM, w którą poprzez nią zainwestowałem, jesteśmy na plusie. Choć apetyty były zdecydowanie większe – mówi „Parkietowi" Janisiewicz, który jest też prezesem Mediatela.
Inwestycji w Mediatel podsumowywać jeszcze nie chce. – O tym, jak wyszedłem na Mediatelu, będziemy rozmawiać, gdy go sprzedam – mówi inwestor. Kiedy to się stanie, dokładnie nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że od tej transakcji zależeć będzie wycena Magny. Na razie w poniedziałek nadzwyczajne walne zgromadzenie Mediatela uchwaliło emisję warrantów i akcji kierowanych do wybranych przez radę nadzorczą osób. Teoretycznie czas na wejście inwestorów, którzy obejmą 66 proc. w podwyższonym kapitale Mediatela, są dwa lata, ale Janisiewicz zapewnia, że stanie się to wcześniej.