Mediowi giganci nie zaprzeczają, że ITI kontaktował się z nimi w sprawie TVN

Żadna spośród firm interesujących się TVN nie zaprzeczyła na razie, że interesuje się zakupem tej spółki

Aktualizacja: 26.02.2017 20:08 Publikacja: 13.07.2011 11:29

Mediowi giganci nie zaprzeczają, że ITI kontaktował się z nimi w sprawie TVN

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak mw Michał Walczak

"Parkietowi" udało się skontaktować z przedstawicielami Discovery Communications, RTL Group (telewizyjne ramie mediowej grupy Bertelsmann), News Corp. oraz koncernu Time Warner.

Według naszych źródeł to te firmy oraz Vivendi otrzymały od ITI zapytania ofertowe w sprawie zakupu kontrolnego pakietu udziałów w telewizyjnej spółce TVN. Rzecznik Discovery Networks, którym w naszym regionie świata kieruje polska prezes, Katarzyna Kieli, odpowiada: - W odpowiedzi na pytanie o TVN możemy tylko powiedzieć, że nie komentujemy spekulacji rynkowych.

[srodtytul][link=http://www.parkiet.com/instrument/2473,4.html " target="_blank"]Piguła informacyjna spółki TVN[/link][/srodtytul]

W podobnym tonie wypowiadają się pozostali mediowi giganci, z którymi udało nam się skontaktować. Doniesień na temat ewentualnego zainteresowania Time Warnera (właściciel CNN czy Cartoon Network) nie chce komentować Keith Cocozza, wiceszef ds. biura komunikacji tej firmy, a na temat News Corp. nie chce spekulować Alice Macandrew, szefowa biura komunikacji News Corp. na Europę i Azję. Oliver Fahlbusch, wiceszef ds. komunikacji RTL Group, mówi: - Jako największy komercyjny nadawca telewizyjny RTL Group często jest wymieniany w kontekście informacji o możliwych sprzedażach aktywów telewizyjnych. Nie komentujemy jednak takich spekulacji.

Żadna z firm nie dementuje też jednak informacji o tym, że otrzymała zapytanie ofertowe od ITI.

Na temat transakcji ani listy potencjalnych zainteresowanych zakupem TVN nie chcą się wypowiadać przedstawiciele J.P. Morgan, którzy są doradcami inwestycyjnymi przy sprzedaży TVN. W ubiegły piątek ITI ogłosił, że rozważa "różne strategiczne opcje" dotyczące swojego kontrolnego udziału w telewizyjnej grupie TVN. Jak podał wczoraj Reuters, zdaniem jego źródeł, do zawarcia transakcji mogłoby dojść w pierwszym kwartale 2012 roku.

Należący do ITI pakiet udziałów w TVN rynek wycenia obecnie na ponad 3 mld zł. Razem z premią za kontrolę jego rynkowa wartość przekracza 3,5 mld zł.

ITI nie podał, dlaczego chce sprzedać TVN, choć to ta jego spółka (a dokładnie pozyskiwana z jej zysku dywidenda) gwarantuje mu obsługę zadłużenia (w 2010 roku obsługa długu kosztowała ITI 32,5 mln euro). Nieoficjalnie słychać, że na sprzedaż wystawiona jest też druga dochodowa spółka ITI - Multikino, które jeszcze niedawno miało plany związane z debiutem giełdowym. Pozostałe firmy wchodzące w skład ITI - Klub Sportowy Legia, Wydawnictwo Pascal i Telewizja Religia - wciąż wykazywały w 2010 roku stratę na poziomie EBITDA (zysk przed opodatkowaniem i amortyzacją).

Jak wynika z raportu finansowego ITI za 2010 rok, Klub Sportowy Legia wykazał ujemną EBITDA na poziomie 8,2 mln euro (rok wcześniej strata EBITDA była niższa, bo sięgała - 4,8 mln euro) przy przychodach na poziomie 7,8 mln euro, wypracowujące przychody na poziomie 3,1 mln euro Wydawnictwo Pascal odnotowało stratę EBITDA w wysokości niecałego miliona euro, a Telewizja Religia - ponad 3 mln euro straty przy przychodach na poziomie 207 tys. euro.

Łączna wartość długoterminowych zobowiązań finansowych spółek z grupy ITI wyniosła na koniec ubiegłego roku ponad 1 mld euro (były to głównie obligacje wyemitowane przez TVN, Polish Television Holding, do którego bezpośrednio należy gros udziałów w TVN oraz Multikino).

Skonsolidowane przychody całej Grupy ITI wyniosły w 2010 roku 705,1 mln euro, o 21,2 proc. więcej niż rok wcześniej. EBITDA sięgnęła 136,5 mln euro (wzrost r/r o prawie 70 proc.). Skonsolidowana strata firmy sięgnęła 30,1 mln euro (rok wcześniej przekraczała 50 mln euro).

Technologie
Asseco najdroższe od ćwierć wieku. Udany atak na 100 zł
Technologie
Zbliża się bitwa o częstotliwości 5G w Polsce. Administracja liczy na Ukrainę
Technologie
Koniec boomu na firmy IT
Technologie
Rabaty za mało widoczne
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją
Technologie
Reklamy telekomów pod lupą UOKiK. Urząd grozi gigantycznymi karami