Cellnex ma zielone światło UOKiK i UKE: może przejąć maszty Plusa

Po tej transakcji Hiszpanie będą kontrolowali ponad połowę masztów komórkowych w Polsce - wyliczył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mimo tego wydał Cellnex Poland zgodę na przejęcie spółki Polkomtel Infrastruktura od Grupy Cyfrowy Polsat. Do transakcji może dojść już w lipcu.

Publikacja: 09.06.2021 13:59

Cellnex ma zielone światło UOKiK i UKE: może przejąć maszty Plusa

Foto: Bloomberg

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał zgodę na przejęcie przez Cellnex Poland kontroli nad Polkomtel Infrastruktura – poinformował dziś po południu urząd antymonopolowy.

To oznacza, że decyzja w sprawie transakcji, której wartość ma wynieść 7,1 mld zł zapadła  w niecałe trzy miesiące. Wniosek Cellneksu w tej sprawie wpłynął do UOKiKu 18 marca tego roku.

„Przedsiębiorcy są właścicielami infrastruktury używanej przez operatorów sieci komórkowej. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że pomimo znaczących udziałów rynkowych uczestników koncentracji, nie dojdzie do ograniczenia konkurencji, zaś transakcja może wzmocnić konkurencyjność sektora" – uważa UOKiK.

Cellnex Poland należy do hiszpańskiej grupy kapitałowej Cellnex, niezależnego od innych telekomów operatora infrastruktury sieci mobilnych. Hiszpanie w tym roku kupili już sieć masztów należącą do P4, operatora sieci Play. Przeznaczyli na ten cel ponad 800 mln euro.

Transakcje mają nieco inny charakter. O ile w przypadku Playa sprzedaży podlegała tylko część pasywna infrastruktury, o tyle Cyfrowy Polsat wraz z 99,99 proc. udziałów w Polkomtel Infrastruktura sprzedaje także część aktywną, czyli nadajniki. Nie zarządza natomiast siecią rdzeniową. Ta pozostaje w grupie Cyfrowy Polsat.

Aby sprawdzić, jak zmiany właścicielskie na rynku infrastruktury wpłyną na konkurencję, UOKiK przeprowadził badanie rynku. Przepytał Orange Polska i T-Mobile Polska, Urząd Komunikacji Elektronicznej, a opinię przedstawiła także spółka Polska Tower.

Analiza wykazała, że po przejęciu Polkomtelu Infrastruktura Cellnex będzie posiadał ponad 50 proc. masztów telekomunikacyjnych. Mimo tego urząd uznał, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Podobnie uważa Jacek Oko, prezes UKE.

- W prawie antymonopolowym domniemywa się, że przedsiębiorca posiada pozycję dominującą, jeśli jego udział w danym rynku przekracza 40 proc. Każdy przypadek należy jednak analizować indywidualnie. W sprawie Cellnex Polska – Polkomtel Infrastruktura, pomimo znacznego przekroczenia progu 40 proc. przez przedsiębiorców, koncentracja nie ograniczy konkurencji. Co więcej, wejście na rynek podmiotu nie związanego z żadną siecią komórkową, udostępniającego infrastrukturę na rynkowych zasadach, powinno korzystnie wpłynąć na konkurencję pomiędzy operatorami – uważa Tomasz Chróstny.

Zdaniem urzędu, Cellnex Poland, nie będący operatorem a zarządcą infrastruktury, ma interes ekonomiczny w udostępnieniu masztów wielu podmiotom jednocześnie.

„W efekcie transakcja może korzystnie wpłynąć na konkurencję pomiędzy operatorami, a także – potencjalnie – ułatwić rozwój mniejszym operatorom, którzy będą mogli skorzystać z infrastruktury dostępnej dla nich na rynku, zamiast rozwijać własną, jak to miało miejsce dotychczas" – argumentuje urząd.

Strony transakcji najwyraźniej nie spodziewały się tak szybkiej zgody UOKiKu. Cyfrowy Polsat zapowiada finalizację transakcji w lipcu. Wcześniej mowa była o ostatnim kwartale br.

Jak wynika z komunikatu Cyfrowego Polsatu, uzyskał on już zwolnienie zabezpieczeń w bankach i decyzja UOKiK to ostatni z warunków, którego wymagała operacja.

Technologie
Zbliża się bitwa o częstotliwości 5G w Polsce. Administracja liczy na Ukrainę
Technologie
Koniec boomu na firmy IT
Technologie
Rabaty za mało widoczne
Technologie
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
Reklamy telekomów pod lupą UOKiK. Urząd grozi gigantycznymi karami
Technologie
Scanway w 2025 r. chce zadebiutować na głównym parkiecie