Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA. Spadek produkcji ropy naftowej w USA.

Publikacja: 29.06.2017 11:16

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Flickr

Notowania ropy naftowej kontynuują odreagowanie wzrostowe po wcześniejszej, niemal miesięcznej zniżce cen tego surowca i dotarciu do poziomów ważnego technicznego wsparcia. Wczorajsza sesja była już piątym z kolei dniem wzrostów notowań ropy naftowej, a dzisiaj rano zwyżka jest kontynuowana. W rezultacie, notowania ropy naftowej gatunku WTI dotarły już do okolic 45 USD za baryłkę.

Wczorajsza sesja na tym rynku zakończyła się całkiem sporą zwyżką, wynoszącą ponad 2,6%. Cena ropy w środę dynamicznie ruszyła w górę zwłaszcza po publikacji cotygodniowego raportu Departamentu Energii. W publikacji tej podano, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej wzrosły o 118 tysięcy baryłek, co było nieco uspokajającym odczytem po wtorkowych szacunkach Amerykańskiego Instytutu Paliw, pokazujących zwyżkę zapasów o 850 tysięcy baryłek. Dodatkowo podano, że w badanym okresie zapasy benzyny spadły o niemal 900 tysięcy baryłek przy oczekiwaniach ich mniejszej zniżki – to również sprzyjało stronie popytowej. Niemniej, najbardziej pozytywny wydźwięk miały informacje o spadku produkcji ropy naftowej w USA w minionym tygodniu o około 100 tys. baryłek do poziomu 9,3 mln baryłek dziennie.

Niemniej, optymizm inwestorów może być przedwczesny, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że spadek produkcji mają przejściowy charakter – jego przyczyną były m.in.: tropikalna burza Cindy w Zatoce Meksykańskiej oraz prace remontowe w punktach wydobycia na Alasce. W rezultacie, notowania ropy naftowej powinny w średnioterminowej perspektywie pozostać pod presją podaży.

CUKIER

Cena cukru na 16-miesięcznych minimach.

Notowania cukru znajdują się pod wyraźną presją podaży już od wielu miesięcy. Cena tego surowca znajduje się w trendzie spadkowym już od końca września ub.r., a ostatnie tygodnie przyniosły dalsze pogłębianie zniżek i zejście notowań cukru w Stanach Zjednoczonych poniżej poziomu 13 centów za funt. Jest to najniższy poziom cen tego surowca od lutego 2016 roku, a więc od 16 miesięcy.

Zniżka cen cukru nastąpiła nawet pomimo sprzyjających stronie popytowej danych fundamentalnych. Według danych grupy przemysłowej Unica, w centralno-południowym rejonie Brazylii wyprodukowano 2,379 mln ton cukru w pierwszej połowie czerwca – to co prawda wyższy poziom niż w drugiej połowie maja, jednak dane te okazały się niższe od oczekiwań.

Tak czy inaczej, potencjał do krótkoterminowych spadków cen cukru może być już niewielki. Okolice 12,60 centów za funt są bowiem silnym wsparciem, które zatrzymało stronę podażową właśnie 16 miesięcy temu.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Blask złota nie gaśnie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi
Surowce
Will Tariffs Sink Corn Prices?
Surowce
Złoto z nowym rekordem
Surowce
Złoto po 3000 dolarów