Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA. Wyjątkowo duży optymizm inwestorów instytucjonalnych na rynku ropy naftowej.

Publikacja: 17.10.2017 11:29

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Bloomberg

Po dwóch sesjach dynamicznych wzrostów, notowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Cena amerykańskiej ropy WTI znajduje się obecnie tuż powyżej poziomu 52 USD za baryłkę, a więc niedaleko lokalnego maksimum z końca września br.

Ostatnie wzrosty cen ropy naftowej były poparte działaniami inwestorów instytucjonalnych, co pokazały dane regulatorów, dotyczące pozycji funduszy na rynku tego surowca. Według informacji CFTC, końcówka września była momentem, w którym wielkość długich pozycji funduszy była rekordowa, a więc przekroczyła nawet wyjątkowo wysoki poziom notowany pod koniec lutego bieżącego roku – i, co ważne, poprzedzający dynamiczną zniżkę cen ropy naftowej. Początek października faktycznie był okresem przecen, jednak ceny ropy naftowej w ostatnich dniach wróciły do wzrostów, co świadczy o utrzymującej się sile popytu. Wyjątkowo duża wielkość długich pozycji na rynku ropy budzi jednak obawy o to, że potencjał wzrostowy cen ropy naftowej zaczyna się wyczerpywać. Skrajne pozycje funduszy w ciągu ostatnich lat były dobrym prognostykiem lokalnych ekstremów.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Tymczasem fundamenty rynkowe wciąż nie są zbyt dobre, o czym dzisiaj wspomniał Fatih Birol z Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Według niego, dopasowanie OPEC do ustanowionych limitów produkcji jest całkiem niezłe i wynosi 86%, jednak przedłużenie porozumienia jest konieczne do tego, aby globalny rynek ropy miał szanse na zbilansowanie.

KAKAO

Dwumiesięczny ciąg wzrostów cen kakao.

Początek bieżącego tygodnia na rynku kakao należał do strony podażowej. Cena kakao w Stanach Zjednoczonych, która w ubiegłym tygodniu przekroczyła poziom 2100 USD za tonę, wczoraj spadła poniżej poziomu 2050 USD za tonę.

Obecna presja podażowa na rynku kakao wiąże się z poprawą warunków pogodowych na Wybrzeżu Kości Słoniowej, czyli w kraju będącym największym producentem kakao na globalnym rynku. Niemniej, do wizji dużej produkcji tego surowca inwestorzy zdążyli się już przyzwyczaić, dlatego w coraz mniejszym stopniu jest to czynnik cenotwórczy. Tymczasem już od dwóch miesięcy notowania kakao systematycznie rosną, co odzwierciedla m.in. zmianę nastawienia światowych inwestorów do tego rynku, który wcześniej przez wiele miesięcy tkwił w stanie wyprzedania i męczącej konsolidacji.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Blask złota nie gaśnie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi
Surowce
Will Tariffs Sink Corn Prices?
Surowce
Złoto z nowym rekordem
Surowce
Złoto po 3000 dolarów