Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

ROPA NAFTOWA Duże zamówienia na amerykańską ropę ze strony Chin.

Publikacja: 17.08.2020 09:57

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się w miarę neutralnie – i tak samo rozpoczyna się bieżący tydzień. Poniedziałkowa sesja przynosi poruszanie się notowań ropy WTI tuż powyżej poziomu 42 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują w okolicach 45 USD za baryłkę.

Dzisiaj rano stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyjają informacje z piątku o dużych zakupach amerykańskiego surowca przez Chiny. Państwo Środka zamówiło ropę w ilości około 20 mln baryłek z dostawą w sierpniu i wrześniu. Według wyliczeń agencji Reuters, w sierpniu do Chin ma trafić rekordowa ilość ropy ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej, około 32 mln baryłek.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Wzrost zamówień na ten surowiec ze strony Chin nastąpił przed rewizją porozumienia handlowego na linii USA-Chiny, które miało mieć miejsce w sobotę, ale ostatecznie zostało przełożone na nieokreślony termin ze względu na niepewność związaną z pandemią. Na razie na mocy porozumienia pierwszej fazy Chiny importują spore ilości surowców ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak wielkość zamówień na ropę naftową jest istotnie mniejsza od wcześniejszych zobowiązań.

Tak czy inaczej, decyzja Chin o kupnie ropy naftowej z USA jest wywołana bardziej polityką niż rachunkiem ekonomicznym. Państwo Środka ma bowiem wiele opcji nabywania ropy taniej, chociażby z krajów Bliskiego Wschodu.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Informacje o dużych zakupach amerykańskiej ropy przez Chiny są czynnikiem wspierającym delikatną zwyżkę cen ropy – jednak nie na tyle, aby istotnie zmienić fundamenty rynku tego surowca. Nadal istnieją istotne obawy dotyczące wielkości popytu na ropę naftową na świecie, co wynika z możliwości pojawienia się nowych restrykcji wywołanych pandemią.

ZŁOTO

Złoto: tydzień pod znakiem Fed.

Miniony tydzień na rynku złota był szczególnie emocjonujący – ceny kruszcu zanotowały gwałtowną przecenę, po czym zaczęły odrabiać straty. Dzisiaj rano notowania złota kierują się w górę, czemu sprzyja osłabienie amerykańskiego dolara. Dynamika tego ruchu jest jednak niewielka, a ceny złota oscylują w okolicach 1966-1967 USD za uncję.

O bilansie całego tygodnia na rynku złota najprawdopodobniej zadecyduje środowa sesja, podczas której inwestorzy będą wyczekiwać publikacji minutes z posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), działającego w ramach Fed. Informacje ze strony FOMC mogą bowiem rzucić więcej światła na dalsze działania Rezerwy Federalnej, w tym potencjalne decyzje na najbliższym, wrześniowym posiedzeniu.

Bieżący tydzień na rynku złota może być więc czasem nerwowego wyczekiwania i poszukiwania stabilizacji na wykresie cen tego surowca. Tymczasem średnio- i długoterminowe perspektywy dla cen złota pozostają wzrostowe – niskie stopy procentowe w kluczowych gospodarkach świata, jak również niepewność związana z pandemią, podtrzymują zainteresowanie złotem wśród inwestorów.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?