MPK Wrocław pozywa Orlen do sądu

Miejska spółka oskarża koncern o praktyki monopolistyczne, w tym zwłaszcza o zawyżenie ceny oleju napędowego w grudniu 2022 r. Chce około 1 mln zł odszkodowania.

Publikacja: 01.03.2023 14:48

MPK Wrocław pozywa Orlen do sądu

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

MPK Wrocław podjęło decyzję o złożeniu do sądu pozwu przeciw Orlenowi. Żąda 1 mln zł odszkodowania za straty poniesiona w wyniku polityki prowadzonej przez koncern na polskim rynku paliw. Chodzi o zwiększone koszty, jakie MPK Wrocław poniosło w grudniu ubiegłego roku za zakupy oleju napędowego. Ich wartość wyliczono porównując ceny na giełdzie paliwowej z cenami oferowanymi przez Orlen.

MPK Wrocław uważa, że powinno płacić według tych pierwszych. Takie rozwiązanie funkcjonowało też do listopada 2022 r., gdy obowiązywał jeszcze kontrakt zawarty z Lotosem. Na realizację kolejnych dostaw MPK Wrocław ogłosiło przetarg. W pierwszym nie wpłynęły jednak żadne oferty. Nie złożył jej nawet Orlen, tłumacząc to tym, że MPK Wrocław chciało kalkulować cenę paliwa na podstawie zagranicznych notowań giełdowych Platt’s.

Czytaj więcej

Prezes Orlenu tłumaczy się z sytuacji z cenami paliw

„Tymczasem Orlen Paliwa rozlicza wszystkie swoje kontrakty według notowań SPOT - hurtowej ceny PKN Orlen. W drugim przetargu MPK podjęło decyzję, że będzie rozliczać dostawy w oparciu o ceny hurtowe Orlenu, ale oczekując stałego rabatu” - napisano w komunikacie. Mimo to okazało się, że koszty mocno wzrosły.

W związku z tym na początku stycznia MPK Wrocław wystąpiło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o pilne zbadanie praktyk Orlenu, jednocześnie oskarżając koncern o monopolistyczne działania. „Minął już ponad miesiąc, a my nie mamy informacji, co w tym postępowaniu się dzieje. Zdecydowaliśmy się więc podjąć kolejne kroki i skorzystać z prawa dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia prawa konkurencji” - wyjaśnia prawniczka MPK Wrocław, mecenas Małgorzata Ludwig.

Orlen zarzut o zawyżanie ceny paliwa dla MPK Wrocław uważa za bezpodstawny, podobnie jak argument o monopolistycznej pozycji koncernu. „Przypominamy, że to samo MPK wybrało Orlen jako dostawcę paliwa. W Polsce działa kilka firm sprzedających paliwa dużym odbiorcom, w tym miejskim przedsiębiorstwom autobusowym” - tłumaczy zespół prasowy koncernu. Dodaje, że firmy te rywalizują ze sobą m.in. oferując klientom atrakcyjne rabaty. „Rynek jest zatem konkurencyjny a MPK Wrocław wybierając ofertę spółki z grupy Orlen uznało tę ofertę za najatrakcyjniejszą” - uważa koncern.

Surowce i paliwa
Redukcja emisji metanu jest trudna, a czasami niemożliwa
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Surowce i paliwa
Ostatni tak dobry rok dla PGG. Nastaje zmierzch zysków górnictwa
Surowce i paliwa
Czy chiński wieloryb zdemoluje rynek miedzi?
Surowce i paliwa
Mimo kolejnych cięć wydobycia węgla kurs JSW rośnie
Surowce i paliwa
Orlen kupił udziały w norweskiej firmie Heimdall Power
Surowce i paliwa
Lubelska kopalnia notuje mniejszy zysk rok do roku