Negatywna perspektywa dla PGNiG i pozytywna dla Orlenu

EuroRating ocenia, że planowana fuzja obu koncernów będzie miała ujemny wpływ na gazowniczą spółkę i pozytywny na paliwową. Ponadto doprowadzi do dalszej monopolizacji rynku i zależności od państwa.

Publikacja: 06.09.2022 14:26

Rafineria PKN Orlen w Płocku

Rafineria PKN Orlen w Płocku

Foto: materiały prasowe

Agencja ratingowa EuroRating zmieniła ze stabilnej na negatywną perspektywę ratingu kredytowego PGNiG. Jednocześnie sam rating utrzymała na poziomie „A-”. W uzasadnieniu m.in. napisano, że to konsekwencja planowanego przejęcia gazowniczego koncernu przez Orlen, który posiada gorszy profil ryzyka kredytowego, bo na poziomie „BBB”. Poza tym w PGNiG wzrosło zadłużenie i pogorszyła się struktury finansowania aktywów.

EuroRating szacuje, że spółka powstała po połączeniu Orlenu z PGNiG będzie w Polsce niemal monopolistą nie tylko na rynku paliw płynnych i gazu ziemnego. Będzie też miała silną pozycją w biznesach wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej oraz cieplnej. Ponadto obecny Orlen posiada nieco gorszy profil ryzyka kredytowego niż PGNiG. W efekcie po fuzji tych podmiotów, powstała firma prawdopodobnie otrzyma ocenę ratingową niższą niż obecnie posiadana przez gazowniczy koncern.

EuroRating zauważa, że ostatnio w PGNiG nastąpił silny spadek udziału kapitału własnego w pasywach, bo z 67,5 proc. na koniec II kwartału 2021 r. do 35,1 proc. na koniec czerwca. Dodatkowo w ostatnich kwartałach zmalały przepływy z działalności operacyjnej, co w połączeniu ze wzrostem wydatków inwestycyjnych skutkowało w ostatnich czterech kwartałach wysokimi ujemnymi wolnymi przepływami pieniężnymi. Kolejna spawa dotyczy istotnego pogorszenia wskaźników płynności. Z drugiej strony ich poziom nadal jest bezpieczny.

„Negatywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych szacunków agencji ratingowej EuroRating prawdopodobieństwo obniżenia nadanego spółce ratingu w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3” - napisała agencja w komunikacie prasowym.

EuroRating zmienił ze stabilnej na pozytywną perspektywę ratingu kredytowego Orlenu, jednocześnie sam rating utrzymując na poziomie „BBB”. W przypadku tej spółki, fuzja z PGNiG traktowana jest jako wzmocnienie quasi-monopolistycznej pozycji płockiego koncernu w krajowej branży paliw płynnych. Dzięki temu uzyska jeszcze większe możliwości dyktowania cen paliw niż obecnie, co w dłuższym terminie będzie pozytywnie wpływać na wysokość oraz stabilność uzyskiwanych przychodów i marż.

Agencja szacuje, że fuzja nie przyniesie istotnych synergii. Po jej sfinalizowaniu biznes Orlenu będzie jednak znacznie bardziej zdywersyfikowany niż ma to miejsce dziś. Nastąpi też istotny wzrost udziału Skarbu Państwa w akcjonariacie, a nowy koncern będzie miał na tyle strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki, że wzrośnie prawdopodobieństwo jego wsparcia przez państwo, w sytuacji jeśli będzie to wymagane.

Surowce i paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i paliwa
Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM w listopadzie niższa o 6 proc. rdr
Surowce i paliwa
Rynek oczekuje lepszego budżetu KGHM-u na 2025 r.
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Surowce i paliwa
Akcje Orlenu wyceniane najniżej od ponad czterech lat
Surowce i paliwa
Minister potwierdza: Rząd odwołał się od wyroku ws. GreenX Metals