Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.05.2022 21:00 Publikacja: 19.05.2022 21:00
Dziś o zyskach PGNiG, na czele którego stoi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, decyduje biznes wydobywczy. W I kwartale zapewnił grupie 88 proc. wyniku EBITDA.
Foto: parkiet.com
PGNiG intensyfikuje działania mające na celu jak najszybsze zwiększenie dostaw gazu ziemnego z kierunków innych niż rosyjski. Służy temu m.in. wzrost wydobycia realizowany z własnych złóż w Norwegii. W I kwartale grupa zwiększyła w tym kraju wolumen pozyskanego łącznie gazu do prawie 0,77 mld m sześc., a więc o 245 proc. w ujęciu rok do roku. Było to możliwe nie tylko dzięki dokonanym przejęciom ale i wzrostowi wydobycia ze złóż Skarv, Gina Krog i Duva. Zarząd szacuje, że w całym 2022 roku wydobycie błękitnego paliwa w Norwegii wzrośnie do 3 mld m sześc. Dodatkowo PGNiG, zgodnie z obowiązującą od 2019 r. umową jest wyłącznym odbiorcą gazu wydobywanego w Norwegii przez Lotos Norge. Tak pozyskany surowiec będzie przesyłany przez Danię do Polski poprzez powstający gazociąg Baltic Pipe. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami ma on ruszyć 1 października i docelowo umożliwi sprowadzanie do 10 mld m sześc. gazu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nowe propozycje mówią o przeniesieniu z firm na rządową agencję obowiązku tworzenia i utrzymywania rezerw błękitnego paliwa. W zamian te pierwsze mają ponosić tzw. opłatę gazową.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
W 2026 r. ma być gotowa kompleksowa ekspertyza pt. „Studium wykonalności inwestycji”. Jeśli wykaże, że projekt eksploatacji złoża soli potasowo-magnezowych jest opłacalny, wydobycie może ruszyć w ciągu ośmiu–dziesięciu lat. To bardzo ambitny termin.
Koncern oferuje 15 zł rabatu na paliwa Vectra i Efecta oraz kupon o wartości 10 zł na kolejne zakupy. Z pierwszej promocji można skorzystać do 4 maja. Z kolei kupony można zrealizować do 16 maja. Warunek to zatankowanie minimum 30 litrów paliwa.
Inwestorzy handlujący akcjami Orlenu, Unimotu czy MOL na duże przeceny ropy i gazu na razie zareagowali dość spokojnie. Spadek popytu na surowce i wzrost niepewności może ten stan jednak zmienić.
Rozwój strefy ekonomicznej w Łęcznej oraz większe postawienie na przewozy kolejowe – to m.in. nowe kierunki rozwoju, w które chce podążyć lubelska kopalnia zgodnie z nową strategią. Spółka zamierza także zwiększyć sprzedaż poza swojego głównego odbiorcę, którym jest właściciel, poznańska Enea.
Władze paliwowej spółki Unimot podjęli decyzję o wypłacie dywidendy wynoszącej 6 złotych za akcję. Firma pokazała także wstępne wyniki za IV kw. 2024 r.
Gdańska spółka odzieżowa wykonała ruch, którego miał oczekiwać od niej nadzorca rynku. To krok ku porozumieniu postępowania z Rosją w tle.
– Widzimy wiele firm, które rozważają inwestycje w Polsce. Również polskie spółki są coraz aktywniejsze i rozwijają działalność za granicą – mówią Andrew Bester, członek Management Board Banking w Grupie ING i Michał H. Mrożek, wiceprezes ING BŚ.
Plany przemysłowego holdingu dotyczące uruchomienia produkcji na potrzeby wojska rozbudziły ogromne oczekiwania inwestorów.
Kurs dość dynamicznie odbija od potwierdzonej linii trendu spadkowego, wzbijając się już ponad średnią pięćdziesięciosesyjną.
Spółka liczy się z tym, że niestabilna sytuacja międzynarodowa może mieć negatywne przełożenie na sprzedaż eksportową.
Pod względem wartości udzielonych kredytów hipotecznych i gotówkowych swoją dominującą pozycję umacnia PKO BP.
Dystrybutor IT w marcu zwiększył przychody o 9 proc. Jakie będą kolejne miesiące?
Grupa Kęty przedstawiła strategię rozwoju zwierającą cele finansowe na lata 2025-2029 oraz plany inwestycyjne na najbliższe lata.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas