Celem władz PGE jest przekształcenie liczącego niemal 200 spółek holdingu w strukturę koncernową, opierającą się na sześciu pionach: energetyce konwencjonalnej, odnawialnej, dystrybucji energii, handlu hurtowym, handlu detalicznym oraz energetyce atomowej.

Niedawno zapadła decyzja, że integracją spółek odpowiedzialnych za wydobycie węgla i produkcję energii z niego zajmie się największa w grupie Elektrownia Bełchatów. Na ostatnim posiedzeniu zarządu wyznaczono także spółki, które zajmą się integracją trzech kolejnych linii biznesowych. Pion zajmujący się dystrybucją energii koordynować będzie Zakład Energetyczny Łódź-Teren. Zmiany organizacyjne będą wymagały przeniesienia siedziby spółki do Lublina. Decyzja ta wywołała duże kontrowersje wśród energetyków i władz lokalnych. Jak jednak zaznaczył w piątek minister skarbu Aleksander Grad, jest to rozstrzygnięcie ostateczne.

Zarząd państwowego PGE zdecydował też, że osiem spółek obrotu energią zintegruje Rzeszowski Zakład Energetyczny. Za działania związane z odnawialnymi źródłami energii odpowiedzialna będzie PGE Energetyka Odnawialna. Do wyznaczenia pozostaje jeszcze spółka celowa, która zajmie się energetyką atomową oraz ta, która będzie odpowiedzialna w grupie za hurtowy handel energią.

Restrukturyzacji PGE mocno sprzeciwiają się związkowcy. Są gotowi wszcząć strajk, jeżeli przy przekształceniach naruszone zostaną ich uprawnienia. Władze PGE deklarują jednak, że wewnętrzna integracja pozwoli sprawniej zarządzać grupą i poprawić jej wyniki. Wcześniej planowano, że PGE zacznie funkcjonować w nowym kształcie na przełomie lat 2009 i 2010. Termin ten może się jednak opóźnić, m.in. ze względu na przygotowania do debiutu giełdowego PGE, planowanego na listopad.