Gaz-System łączy sieć z Czechami

Do 2011 r. państwowa spółka wybuduje gazociąg do Czech. PGNiG chce nim importować 0,5 mld m sześc. surowca

Publikacja: 10.09.2009 08:08

Gaz-System łączy sieć z Czechami

Foto: GG Parkiet

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System podpisał z czeską spółką RWE Transgas Net (należy do niemieckiego koncernu energetycznego RWE) umowę dotyczącą współpracy przy budowie gazociągu Moravia o przepustowości 0,5 mld m sześc. rocznie. Obecnie Polska zużywa około 14 mld m sześc. gazu. Rura połączy czeskie Trzanowice z polskimi Cieszynem i Skoczowem. – Szacujemy, że budowa Moravii będzie kosztować łącznie około 120 mln zł – mówi Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu.

[srodtytul]PGNiG kupi surowiec[/srodtytul]

Niespełna 2/3 kosztów poniesie zapewne polska strona, gdyż ponad 22 km gazociągu należy wybudować w naszym kraju, a 1/3 RWE Transgas Net (po stronie czeskiej ma powstać około 12 km sieci). Strony chcą, aby przesył surowca rozpoczął się już 1 stycznia 2011 r. Wcześniej, bo od 18 września do 19 października br., Gaz-System i RWE Transgas Net będą przyjmować zapisy na moce przesyłowe. W połowie listopada obie strony zamierzają wspólnie je rozdzielić.

Możliwość transportu gazu chce sobie zagwarantować Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. – Decyzja o budowie Moravii jest dobrą wiadomością dla Polski, gdyż połączy nasz system z systemem kraju Unii Europejskiej i pozwoli nam pozyskać dodatkowe ilości surowca. W planowanym gazociągu chcemy zgłosić zapotrzebowanie na 100 proc. mocy przesyłowych – mówi Radosław Dudziński, wiceprezes ds. projektów strategicznych PGNiG.

Na razie nie wiadomo, czy ktoś jeszcze będzie chciał rezerwować moce przesyłowe. Niezależnie od tego PGNiG od kilku miesięcy prowadzi negocjacje z potencjalnym dostawcą. – Obecnie pracujemy nad projektem umowy. Sądzę, że za dwa-trzy miesiące uda nam się zakończyć negocjacje, a następnie podpisać umowę – twierdzi Dudziński.

[srodtytul]Gazociągi dwukierunkowe[/srodtytul]

Moravia będzie gazociągiem dwukierunkowym. Strony przyjmują, że początkowo posłuży wyłącznie do przesyłania surowca do Polski. W sytuacjach awaryjnych pozwoli również na transport gazu w kierunku przeciwnym. Według przedstawicieli Kancelarii Premiera po roku 2015 r. może dojść do rozbudowy połączenia z Czechami. W zależności od potrzeb Polski oraz uzyskania dostępu do dodatkowych ilości surowca możliwe jest ewentualne zwiększenie jego przepustowości do 2-3 mld m sześc. rocznie.

Gaz-System rozbudowuje też inne rurociągi. – Do końca 2011 r. zamierzamy zwiększyć przepustowość połączenia w Lasowie na granicy z Niemcami z obecnego niespełna 1 mld m sześc. rocznie do 1,5 mld m sześc. – informuje Chadam. Szacuje, że koszt tej inwestycji wyniesie 260 mln zł.

Połączenie z Niemcami w okolicach Szczecina planuje też PGNiG. Ma tam powstać rurociąg o przepustowości 3 mln m sześc. Poprzez posiadane obecnie połączenia z systemami państw ościennych Polska może importować niespełna 10 mld m sześc. błękitnego paliwa, z czego około 90 proc. pochodzi z kierunku wschodniego.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy