Kaliningrad jednak z atomem

Rosyjski rząd zaakceptował wczoraj plan budowy elektrowni nuklearnej w obwodzie kaliningradzkim.

Publikacja: 30.09.2009 08:21

Część energii, która tam powstanie, Rosjanie będą próbować sprzedać za granicą, w tym i do Polski. Ale to nie zagrozi projektowi elektrowni atomowej, jaki ma Polska Grupa Energetyczna.

O inwestycji w Kaliningradzie Rosjanie mówią od wielu miesięcy, ale po wczorajszej decyzji rządu plan wydaje się bardziej realny. Państwowa firma Rosatom, odpowiedzialna za realizację inwestycji, poszukuje współinwestora, który objąłby 49 proc. udziałów w projekcie. Kontrolę mają zachować Rosjanie.

Partner jest tym bardziej potrzebny, że koszty inwestycji szacuje się na co najmniej 5 mld euro. Największe szanse na udział w projekcie ma niemiecki koncern Siemens, który ma doświadczenie w realizacji elektrowni atomowych.

W odległości około 120 km od Kaliningradu i zaledwie kilkunastu kilometrów od granicy z Litwą mają powstać dwa bloki o mocy 1150 megawatów każdy. Wstępnie Rosjanie zapowiadają, że pierwszy mógłby być gotowy około 2016 r., a drugi w dwa lata później.

W opinii niektórych ekspertów inwestycja w obwodzie kaliningradzkim może być sposobem na opóźnienie realizacji budowy nowej elektrowni w Ignalinie na Litwie, na miejsce zamykanych starych bloków. Tym bardziej że nie ma w samym obwodzie tak dużego zapotrzebowania na energię, które by uzasadniało kosztowny projekt. Zwłaszcza że jest niemal gotowy nowy blok gazowy w istniejącej elektrowni kaliningradzkiej o mocy około 900 megawatów.

Strona rosyjska wstępnie zaproponowała, by część energii z nowych, planowanych bloków kupili Litwini i Polacy. Oficjalnej oferty Rosjanie jednak nie przedstawili, stąd nie ma też oficjalnej odpowiedzi strony polskiej.

Dla największej firmy energetycznej w naszym kraju – PGE – realizacja projektu w rejonie Kaliningradu nie ma o tyle znaczenia, że ma ona własny program budowy elektrowni atomowej w Polsce. Jak zapewnia Tomasz Zadroga, prezes PGE, przygotowania do projektu przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Zgodnie z planem energia z pierwszej w naszym kraju elektrowni atomowej ma popłynąć w 2020 r.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy