Kolejna rekomendacja „kupuj” dla Bogdanki – akcje w górę

Deutsche Bank podniósł dziś rekomendację dla Bogdanki do "kupuj" z „trzymaj”. Powodem są rosnące ceny węgla na świecie. Akcje Bogdanki rosną o ponad 4 proc.

Publikacja: 12.01.2010 14:49

O godz. 13.35 kurs Bogdanki rósł o 4,8 proc. do 78 zł

O godz. 13.35 kurs Bogdanki rósł o 4,8 proc. do 78 zł

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Po godz. 14 akcje [link=http://www.parkiet.com/instrument/127042,4.html]Bogdanki[/link] zdrożały do 77,55 o 4,23 proc. (na zamknięciu poniedziałkowej sesji kosztowały 74,4 zł).To już druga od grudnia dobra rekomendacja dla jedynej polskiej giełdowej kopalni węgla kamiennego (w grudniu „kupuj” rekomendowali analitycy DI BRE).

Analitycy Deutsche Banku podnieśli dziś cenę docelową akcji lubelskiej spółki z 82 do 91 zł. Argumentem są idące w górę ceny surowca na świecie. A prognozy europejskiej giełdy energii EEX pokazują, że w tym roku, w czwartek kwartale cena węgla kamiennego w portach Amsterdam – Rotterdam – Antwerpia będzie oscylować nawet wokół granicy 100 dolarów za tonę.

Lubelski Węgiel Bogdanka debiutował na GPW 25 czerwca 2009 r. Z IPO kopalnia pozyskała 528 mln zł (cena emisyjna akcji wynosiła 48 zł).

Pieniądze spółka przeznacza na inwestycje w nowe pole wydobywcze Stefanów, dzięki któremu w ciągu kilku lat podwoi roczne wydobycie węgla do 11 mln ton rocznie i stanie się tym samym największą kopalnią węgla kamiennego w Europie.

Resort skarbu, który ma w tej chwili ok. 60 proc. udziałów w Bogdance (8 grudnia sprzedał blisko 5 proc. akcji za 116 mln zł) i ją nadzoruje planuje na ten rok dokończenie procesu prywatyzacji kopalni.

Mirosław Taras, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka przyznaje, że liczy na inwestorów finansowych – tak, jak w przypadku IPO.

Dzięki sprzedaży przez skarb państwa swoich akcji w grudniu w Bogdance rozpoczął się proces udostępniania akcji pracownikom firmy. Jak wynika z informacji „Parkietu” w tym tygodniu ma się zakończyć pierwszy etap tego postępowania.

Na wiosnę spółka sporządzi ostateczne listy z podziałem na grupy ze względu na staż pracy i w porozumieniu ze związkami zawodowymi określi liczbę akcji przypadających na każdą z grup. Po dwóch tygodniach lista trafi do ministra skarbu. Gdy ten ogłosi zbywanie akcji, ruszy podpisywanie umów MSP z pracownikami – najwcześniej w marcu (potrwa od 3 do 24 miesięcy). Pracownicy swoje akcje będą mogli sprzedać najwcześniej 8 grudnia 2011 roku.

[link=http://www.rp.pl/wegiel]Więcej informacji na temat spółek węglowych na [b]rp.pl/wegiel[/b][/link]

[link=http://www.parkiet.com/temat/34.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/63.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=1&sid=9c67f579475385040cef9b2cd2645f8e][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_forum.jpg][/link]

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy