Do sprzedaży jest 51 proc. akcji w kapitale zakładowym poznańskiej spółki energetycznej, które wedle wyceny giełdowej warte są około 5 mld zł. Do skarbu należy 60,43 proc. (9,43 proc. to akcje pracownicze). W lutym Skarb Państwa sprzedał inwestorom instytucjonalnym 16,05 proc. 18,67 proc. akcji należy do Vattenfalla.

- Cieszymy się, że doceniono nie tylko zaoferowaną cenę, ale także kompleksową koncepcję rozwoju Enei w Polsce i w regionie - mówi Dariusz Mioduski, prezes zarządu i dyrektor generalny Kulczyk Investments.

Spółka zależna Elektron ma być kupującym, a Kulczyk Holding gwarantem transakcji. W przypadku bezskutecznego upływu terminu wyłączności minister skarbu Aleksander Grad podejmie negocjacje z kolejnym z podmiotów dopuszczonych do negocjacji. Wedle ministra negocjacje zakończa się jeszcze w tym miesiącu, a spółka zostanie sprzedana do końca roku.

Konkurentem Kulczyka do przejęcia pakietu kontrolnego w Enei była francuska GDF Suez. To trzecie pod względem wielkości przejęcie w Polsce w tym roku.

W sierpniu 2009 r. do oferty sprzedaży zakwalifikowany został niemiecki koncern RWE, ale ostatecznie wycofał się z transakcji.