Na 27 stycznia wyznaczono termin posiedzenia rady nadzorczej KGHM. Porządek obrad nie został jeszcze ustalony – według procedur stosowanych w koncernie najpóźniej dziesięć dni przed posiedzeniem jego program, ułożony przez przewodniczącego nadzoru, powinien być dostarczony członkom rady. Rynek się zastanawia, czy dojdzie do zmian w zarządzie po tym, jak stery resortu skarbu przejął Mikołaj Budzanowski, w spółkach z państwowym udziałem wymieniani są członkowie rad i zarządów.
Dobre noty Wirtha
Prezes Herbert Wirth jest dobrze oceniany przez analityków, KGHM jest w trakcie przejmowania kanadyjskiego koncernu Quadra. Resort skarbu wspiera też spółkę w batalii z Ministerstwem Finansów o złagodzenie planowanego podatku od produkcji miedzi – dziś projektem ustawy będzie się zajmować Komitet Stały Rady Ministrów.
Zanim jednak rada nadzorcza KGHM podejmie ewentualne decyzje personalne w sprawie członków zarządu, ją samą czekają roszady – NWZA w tej sprawie odbędzie się 19 stycznia. Zgodnie z ogłoszeniem MSP z grudnia wymienionych ma zostać do dwóch członków – rada liczy ich dziesięciu, z czego trzech to przedstawiciele pracowników. Chociaż do zgromadzenia został tydzień, to na stronie internetowej resortu próżno szukać komunikatu o wynikach I etapu postępowania kwalifikacyjnego w sprawie naboru do rady KGHM (z tej krótkiej listy kandydatów wybierane są osoby, które WZA powoła). – Informacja pojawi się w najbliższych dniach – zapewnia Magdalena Kobos, rzeczniczka MSP.
Naukowcy i platformersi
Bieżąca, ósma kadencja rady rozpoczęła się w połowie czerwca ubiegłego roku. Skarb Państwa nominował osoby zasiadające już w ramach poprzedniej kadencji rozpoczętej w lutym 2008 roku, czyli naukowców: Jacka Kucińskiego (PAN), prof. Marzennę Weresę i Marka Panfila (oboje SGH), oraz Marcina Dyla (szefa Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, stara się właśnie o fotel członka rady nadzorczej Ciechu), Arkadiusza Kaweckiego (dekadę temu dyrektor ds. personalnych w KGHM, były członek zarządu Work Service, spółki związanej z byłym senatorem PO z Dolnego Śląska Tomaszem Misiakiem) i Jana Rymarczyka (w 2010 roku zastąpił Marka Trawińskiego,?był radnym sejmiku dolnośląskiego z Klubu PO). Dodatkowo w ramach VIII kadencji został powołany Franciszek Adamczyk (były senator PO, doradca poprzedniego ministra skarbu).
Dziś dwa zgromadzenia
Dziś odbędą się walne zgromadzenia akcjonariuszy PGNiG i PKN Orlen. Skarb Państwa deklarował, że chce powołać maksymalnie po dwie nowe osoby do rad tych przedsiębiorstw. Wśród zakwalifikowanych kandydatów są m.in. Cezary Banasiński (były prezes UOKiK, szef rady PKO BP) oraz Mirosław Gronicki (minister finansów w rządzie Marka Belki, obecnie doradca prezesa NBP, czyli Marka Belki).