Dziś jeśli firma zamierza wykonać głębszy odwiert niż zadeklarowała, bo w trakcie jego realizacji okazało się, że jest taka potrzeba, to musi przejść od nowa całą procedurę dotyczącą uzyskania zgód środowiskowych. W tym czasie ponosi ogromne koszty związane z wynajmowanym sprzętem, opłaceniem parowników itd. Korolec chce, aby tego typu bariery zniwelować do minimum. Zaznacza, że deregulacja ma na celu dokonanie uproszczeń, które nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko.
Jednym z celów resortu jest przedstawienie projektu nowej ustawy regulującej wydobycie i opodatkowanie ropy i gazu. W krótkim czasie chcemy opublikować projekt, który trafi do konsultacji międzyresortowych i społecznych – mówi Korolec. Dodaje, że jego przygotowanie wymaga zaproponowania zmian do dziewięciu innych ustaw, co powoduje opóźnienia w publikacji konkretnych zapisów. Resort już ponad rok temu miał przedstawić projekt ustawy węglowodorowej.
Resort środowiska podał, że do 16 stycznia wykonano w Polsce 40 odwiertów poszukiwawczych dotyczących gazu łupkowego. Do 2021 r. firmy mogą łącznie wykonać jeszcze 309 otworów, w tym 128 jest obowiązkowych, a 181 opcjonalnych.