Zysk PKN Orlen spadł zgodnie z oczekiwaniami

W pierwszym kwartale 2013 roku zysk netto paliwowej grupy PKN Orlen spadł do 149 milionów złotych z 1,26 miliarda rok wcześniej.

Aktualizacja: 15.02.2017 00:32 Publikacja: 25.04.2013 09:40

Zysk PKN Orlen spadł zgodnie z oczekiwaniami

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Hawalej null Grzegorz Hawalej

Analitycy spodziewali się niemal takiego samego zysku, bo 147 milionów, a spadek miał ich zdaniem wynikać głównie z porównywania do zawyżonego przeszacowaniem zapasów zeszłorocznego zysku netto.

Te prognozy potwierdziła w czwartek spółka. Rewaluacja zapasów to aż 0,8 miliarda złotych różnicy w wyniku rok do roku.

"Ujemny wpływ zmian cen ropy naftowej na wycenę zapasów w pierwszym kwartale 2013 wyniósł 53 miliony złotych w porównaniu z dodatnim efektem w wysokości 738 milionów w analogicznym okresie roku poprzedniego" - podał Orlen.

Nieco gorzej od oczekiwań prezentowały się wyniki operacyjne koncernu.

Zysk operacyjny paliwowej firmy spadł do 341 milionów złotych z 939 milionów rok wcześniej. Analitycy oczekiwali 416 milionów.

Jednak zysk operacyjny według LIFO, a zatem oczyszczony z wpływu przeszacowania zapasów ropy naftowej wzrósł do 394 milionów złotych z 201 milionów rok wcześniej.

"Pierwszy kwartał był trudny z powodu spowolnienia gospodarczego i spadku konsumpcji paliw. Pomogły nam jednak marże rafineryjne i petrochemiczne oraz zwiększenie wolumenów sprzedaży" - powiedział prezes PKN Jacek Krawiec, cytowany w komunikacie spółki.

Analitycy oczekiwali, że EBIT LIFO wyniesie 447 milionów złotych, czyli ponad 50 milionów więcej niż wyniósł w rzeczywistości.

Marże tak rafineryjne jak i petrochemiczne wzrosły rok do roku, o odpowiednio 24 procent i 19 procent. Z drugiej strony Orlen podał, że konsumpcja oleju napędowego w Polsce spadła rok do roku o dwa procent, a benzyny o dziewięć procent.

W Niemczech, gdzie Orlen ma sieć stacji paliw, spadek wyniósł odpowiednio trzy i osiem procent.

W kwietniu marże rafineryjne wzrosły

PKN podał w prezentacji dla inwestorów, że jego marże w kwietniu, do 19 kwietnia, wzrosły do 5,7 dolara z 4,1 dolara średnio w pierwszym kwartale. W drugim kwartale 2012 marża rafineryjna wyniosła 6,8 dolara.

W przypadku marży petrochemicznej w kwietniu wzrosła ona do 793 euro na tonę z 737 euro na tonę w pierwszym kwartale i 772 euro w drugim kwartale 2012 roku.

Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę