Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 23:10 Publikacja: 22.02.2015 09:52
Marek Woszczyk, prezes Polskiej Grupy Energetycznej: Przyznanie darmowych uprawnień do emisji CO2 po 2020 r. może poprawić opłacalność budowy dwóch nowych bloków w Elektrowni Opole – stwierdza szef największej grupy.
Foto: GG Parkiet
Najbliższe lata będą erą wytwarzania – mówił w czerwcowym wywiadzie dla „Parkietu" Krzysztof Zamasz, prezes Enei budującej w Kozienicach nowy blok na ponad 1 tys. MW. W 2017 roku popłynie stamtąd prąd do co dziewiątego mieszkańca Polski. Sprawność jednostki na poziomie ponad 45 proc. netto (wyższa niż średnia na rynku dla tego typu siłowni) pozwoli osiągnąć niższe koszty wytwarzania, co przełoży się na wyniki spółki. – Im szybciej oddamy blok 11 do eksploatacji, tym dłużej będziemy mogli wykorzystywać tę sytuację, maksymalizując produkcję, a tym samym masę marży – mówi dziś Sławomir Krenczyk, rzecznik poznańskiej spółki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W stosunku do pierwotnych założeń projekt sztandarowej inwestycji realizowanej w rafinerii w Możejkach jest opóźniony i droższy. Nie wiadomo też, jakie ostatecznie otrzyma wsparcie i jaka będzie jego opłacalność.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W 2026 r. ma być gotowa kompleksowa ekspertyza pt. „Studium wykonalności inwestycji”. Jeśli wykaże, że projekt eksploatacji złoża soli potasowo-magnezowych jest opłacalny, wydobycie może ruszyć w ciągu ośmiu–dziesięciu lat. To bardzo ambitny termin.
Nowe propozycje mówią o przeniesieniu z firm na rządową agencję obowiązku tworzenia i utrzymywania rezerw błękitnego paliwa. W zamian te pierwsze mają ponosić tzw. opłatę gazową.
Koncern oferuje 15 zł rabatu na paliwa Vectra i Efecta oraz kupon o wartości 10 zł na kolejne zakupy. Z pierwszej promocji można skorzystać do 4 maja. Z kolei kupony można zrealizować do 16 maja. Warunek to zatankowanie minimum 30 litrów paliwa.
Inwestorzy handlujący akcjami Orlenu, Unimotu czy MOL na duże przeceny ropy i gazu na razie zareagowali dość spokojnie. Spadek popytu na surowce i wzrost niepewności może ten stan jednak zmienić.
Rozwój strefy ekonomicznej w Łęcznej oraz większe postawienie na przewozy kolejowe – to m.in. nowe kierunki rozwoju, w które chce podążyć lubelska kopalnia zgodnie z nową strategią. Spółka zamierza także zwiększyć sprzedaż poza swojego głównego odbiorcę, którym jest właściciel, poznańska Enea.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas