Inwestor dla kopalni Brzeszcze do września

Związki zawodowe działające w kopalni Brzeszcze alarmują, że mogło dojść do złamania styczniowych porozumień, zawartych między górnikami a rządem.

Aktualizacja: 06.02.2017 20:55 Publikacja: 03.08.2015 17:07

Inwestor dla kopalni Brzeszcze do września

Foto: Bloomberg

Zgodnie z umową, kopalnia Brzeszcze trafiła z Kompanii Węglowej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), która ma znaleźć dla niej inwestora. Jeszcze w styczniu - tuż przed podpisaniem rzeczonego porozumienia - zainteresowanie zakupem Brzeszcz wyraził katowicki koncern energetyczny Tauron. Rząd zobowiązał się wówczas, że jeśli nie uda się znaleźć inwestora dla kopalni, przeniesie ją do tzw. Nowej Kompanii Węglowej w terminie do września 2015 r.

- Zgodnie z obowiązującym prawem pracodawca zobowiązany jest powiadomić zakładowe organizacje związkowe co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę - zauważają związkowcy. W ich ocenie czas na wysłanie powiadomienia minął z końcem lipca.

Co na to SRK? Spółka zwraca uwagę, że w porozumieniu podano termin „do września". - To sformułowanie odmiennie interpretują związkowcy, którzy rozumieją to jako czas do 1 września, odmiennie my, uważając, że oznacza to także każdy inny dzień września - informuje Witold Jajszczok, rzecznik SRK. - Pomijając jednak ten spór, SRK zainteresowana jest przeprowadzeniem transakcji jak najszybciej i jesteśmy do tego przygotowani - deklaruje Jajszczok. Zaznacza też, że Tauron otrzymał wszelkie niezbędne dokumenty i informacje pozwalające na przygotowanie oferty na zakup kopalni. - Obecnie czekamy na jej przedstawienie - podkreśla Jajszczok.

Na nasze pytanie, czy sfinalizowanie akwizycji możliwe jest do września, służby prasowe Tauronu odpowiedziały: "Trwają analizy dotyczące ewentualnego przejęcia kopalni Brzeszcze. Gdy zapadną kolejne decyzje w tej sprawie poinformujemy rynek raportem bieżącym".

Energetyczna spółka podpisała list intencyjny z SRK w sprawie ewentualnego nabycia kopalni Brzeszcze 15 maja. Prezes Tauronu Dariusz Lubera podkreślał wówczas, że spółka jest zainteresowana nabyciem tylko tych aktywów, które dają nadzieję na prowadzenia rentownej i efektywnej działalności gospodarczej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że część aktywów Brzeszcz może pozostać w SRK. Dzięki temu Tauron być może nie będzie musiał zwracać pełnej pomocy publicznej, jaką dostała SRK na wsparcie tej kopalni.

Z naszych informacji wynika też, że alternatywny scenariusz, a więc przekazanie Brzeszcz do tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW), nie jest brany pod uwagę. To zniszczyłoby bowiem aktualny biznesplan NKW, która pilnie poszukuje inwestorów.

Wraz z kopalnią Brzeszcze do SRK trafiło 2 084 pracowników. Z tego 388 osób złożyło jak dotąd wnioski o możliwość skorzystania z pakietu osłonowego - urlopów lub jednorazowych odpraw.

Surowce i paliwa
Wysokie ceny gazu nadzieją dla Orlenu. Krzepiące rekomendacje dla inwestorów
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Surowce i paliwa
Będą zmiany w kopalniach największej spółki górniczej w Polsce. Zwolnień ma nie być
Surowce i paliwa
Orlen gotów do ścigania byłych szefów koncernu. Zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy
Surowce i paliwa
Znaczenie kluczowego złoża KGHM nadal będzie rosło
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Surowce i paliwa
Tusk przyznaje po przegranym arbitrażu z Australijczykami: Sprawa jest beznadziejna
Surowce i paliwa
Unimot widzi poprawę w kluczowym biznesie