Kluczowy tydzień dla górnictwa

W tym tygodniu mają zapaść ostateczne decyzje o zaangażowaniu się spółek z udziałem Skarbu Państwa w ratowanie Katowickiego Holdingu Węglowego. Wciąż nie udało się namówić banków do redukcji długu węglowej spółki.

Publikacja: 27.03.2017 08:07

To PGNiG, kierowane przez Piotra Woźniaka (na zdjęciu), ma ponieść główny ciężar dokapitalizowania g

To PGNiG, kierowane przez Piotra Woźniaka (na zdjęciu), ma ponieść główny ciężar dokapitalizowania górnictwa, nadzorowanego przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

Foto: Archiwum

Krzysztof Tchórzewski

Krzysztof Tchórzewski

Foto: Archiwum

Prace nad fuzją Polskiej Grupy Górniczej (PGG) z Katowickim Holdingiem Węglowym (KHW) zbliżają się ku końcowi. W najbliższych dniach należy spodziewać się informacji o zaangażowaniu się kapitałowym spółek z udziałem Skarbu Państwa – wynika ze źródeł „Parkietu".

Trwają rozmowy

Decyzję o dokapitalizowaniu powiększonej PGG w tym tygodniu mają podjąć: Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (poprzez PGNiG Termika) oraz TF Silesia. W sumie wyłożą około 1 mld zł. Z naszych informacji wynika, że największy ciężar ma wziąć na siebie gazownicza spółka. To z tego powodu wycofała się z konsorcjum państwowych firm ubiegających się o przejęcie aktywów EDF w Polsce.

Transakcja powinna zostać zawarta najpóźniej 1 kwietnia, bo z końcem marca KHW może utracić płynność finansową. Choć najważniejsze decyzje zapadać będą w ostatniej chwili, minister energii Krzysztof Tchórzewski jest dobrej myśli. – Ja zakładam, że nie mogą już dłużej trwać negocjacje – powiedział Tchórzewski cytowany przez PAP. W odpowiedzi na pytanie, czy marcowy termin na połączenie KHW i PGG zostanie spełniony, odpowiedział jednym słowem: „Musi".

Pomogą banki

Trudniejsze negocjacje niż z inwestorami węglowe spółki prowadzą jednak z bankami. Instytucje, które wcześniej objęły obligacje KHW warte ponad 1 mld zł, dostały propozycję konwersji długu na akcje powiększonej PGG albo redukcji zadłużenia. Jak ustaliliśmy, rozmowy z bankami są trudne i nie zostały jeszcze zakończone. – Szukamy rozwiązań alternatywnych. Jest brana pod uwagę konwersja długu na akcje, było brane pod uwagę także umorzenie części długu lub też wypracowanie podobnych środków na zasadzie zmniejszenia oprocentowania – wyjaśnia Tchórzewski.

Obligacje KHW objęli w 2012 r.: BZ WBK, BNP Paribas, DZ Bank Polska, Nordea Bank Polska i PKO Bank Polski (w międzyczasie Nordea została przejęta przez PKO BP). Decyzja instytucji finansowych będzie kluczowa, bo bez ich udziału w transakcji trudno będzie przekonać Komisję Europejską, że kolejne dokapitalizowanie PGG nie stanowi niedozwolonej pomocy.

Ostatnie dni Krupińskiego

Ten tydzień to także ostatnie dni walki o kopalnię Krupiński. Jastrzębska Spółka Węglowa ma ją przekazać 1 kwietnia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w celu likwidacji. Zarząd JSW zwrócił się w ubiegłym tygodniu do finansujących spółkę banków o możliwość przesunięcia terminu przekazania kopalni o sześć–dziewięć miesięcy. Banki się na to nie zgodziły. Jednak już wcześniej zarząd jastrzębskiej spółki zapowiadał, że decyzja jest ostateczna i nie ma tu żadnego pola do negocjacji ze związkami zawodowymi. Trudno więc nie odnieść wrażenia, że wysłanie pisma było tylko próbą załagodzenia sporu ze związkowcami i przerzucenia odpowiedzialności za likwidację kopalni na banki.

W tym samym czasie, tuż przed fuzją PGG i KHW, do SRK przejdzie też wydzielona część kopalni Wieczorek, należącej do KHW. Rada nadzorcza węglowej spółki podjęła już w tej sprawie stosowne decyzje.

[email protected]

Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni
Surowce i paliwa
Nagrody nie wpłyną na koszty JSW