To jeden z kluczowych elementów realizowanej inwestycji, który mocno przybliża termin oddania obiektu do użytkowania. Produkcja powinna ruszyć pod koniec roku. Elektrociepłownia, w której została wykorzystana turbina gazowa, ma być najwydajniejszym tego rodzaju obiektem w regionie.
Blok gazowo-parowy w Płocku będzie dysponował 596 MW zainstalowanej mocy elektrycznej oraz 520 MW mocy cieplnej. – Inwestycja w pełni zaspokoi potrzeby naszego koncernu i stanie się istotnym elementem stabilizacji systemu elektroenergetycznego w Polsce – mówi Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen.
Nowy obiekt będzie zużywał około 0,8 mld m sześc. błękitnego paliwa rocznie. To dużo, zważywszy, że łączna konsumpcja gazu w naszym kraju wynosi około 16 mld m sześc. Wprowadzenie do eksploatacji bloku spowoduje, że PKN Orlen stanie się największym konsumentem gazu w Polsce. Roczne zużycie grupy wzrośnie do około 2,2 mld m sześc. Koncern zapewnia, że dzięki zawartemu we wrześniu 2016 r. kontraktowi z PGNiG będzie miał w pełni zabezpieczone potrzeby w zakresie dostaw gazu aż do 2021 r.
PKN Orlen energię elektryczną wytworzoną w Płocku skieruje do sprzedaży zewnętrznej na rynku krajowym. Z kolei para będzie w całości konsumowana przez aktywa produkcyjne grupy i lokalnych odbiorców. Nowy obiekt ma kosztować 1,65 mld zł.
Kilka miesięcy temu PKN Orlen uruchomił blok gazowo-parowy we Włocławku, który jest tylko nieco mniejszy niż ten w Płocku. Koszt inwestycji sięgnął 1,4 mld zł.