PKN Orlen planuje uzyskać pozwolenie na użytkowanie kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego w Płocku w I kwartale przyszłego roku. Pierwotnie liczono, że komercyjna eksploatacja powstającej kosztem 1,65 mld zł elektrociepłowni ruszy pod koniec tego roku.
Więcej energii
We wrześniu spółka informowała, że z powodzeniem przeprowadziła synchronizację bloku z krajowym systemem energetycznym. Z kolei w listopadzie osiągnął on maksymalną moc wynoszącą około 600 MWe (megawaty mocy elektrycznej), a w grudniu po raz pierwszy dostarczył parę technologiczną do płockich zakładów koncernu. Obecnie przeprowadzane są liczne czynności eksploatacyjne niezbędne do pozyskania pozwolenia na użytkowanie powstałego obiektu.
PKN Orlen przekonuje, że budowa elektrociepłowni w Płocku jest nie tylko elementem strategii grupy, ale również istotnym projektem dla bezpieczeństwa dostaw energii w Polsce. Razem z oddanym w czerwcu tego roku blokiem gazowo-parowym we Włocławku o mocy 463 MWe moce produkcyjne koncernu wyniosą około 7 TWh (terawatogodzin). Według wyliczeń spółki będzie to stanowiło około 4,5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Planowany budżet obu inwestycji sięga około 3,2 mld zł.
Płocka elektrociepłownia będzie zużywała około 0,8 mld m sześc. gazu rocznie, co odpowiada 4 proc. całkowitego zużycia tego surowca w naszym kraju. W efekcie PKN Orlen stanie się największym konsumentem błękitnego paliwa w Polsce. Rocznie będzie go zużywał około 2,5 mld m sześc.