Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.05.2022 12:10 Publikacja: 15.05.2022 12:10
Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie
Obecnie, patrząc na rynek kapitałowy i jego perspektywy, można być optymistą czy jednak wręcz przeciwnie?
Jestem długoterminowym optymistą. Nie ma bowiem innego sposobu na zwiększanie produktywności, przeprowadzenie transformacji energetycznej czy też cyfrowej bez dodatkowych pieniędzy w tym przypadku kapitału inwestycyjnego. Środki publiczne są ograniczone, banki muszą mieć konserwatywne podejście do ryzyka, a to powoduje, że to właśnie rynek kapitałowy jest miejscem do tego, by dofinansować wszystkie potrzebne zmiany. Aby jednak tak się stało, obszar kapitałowy musi zostać wzmocniony. Będzie to możliwe tylko wtedy, kiedy będziemy mieli silną bazę krajowych inwestorów instytucjonalnych. Mamy oczywiście program PPK, który oceniam bardzo pozytywnie. Trzeba pilnie przeprowadzić zmiany w OFE, by zniwelować to ogromne ryzyko dla rynku i zamknąć ten temat. Potrzebne są odważne decyzje w tym zakresie, tak samo jak w promowaniu rozwoju funduszy zbiorowego inwestowania. Podstawowym elementem polityki wspierania budowy kapitału krajowego jest polityka podatkowa. Jest narzędziem zachęcania społeczeństwa do konwersji oszczędności z sektora bankowego na rynek kapitałowy. Tego niestety nie ma i zabrakło w zasadzie również w strategii rozwoju rynku kapitałowego. Nie ma zachęty do podejmowania ryzyka. To wymaga zaadresowania w strategii.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Od pewnego czasu giełda nic nie dawała ani spółce, ani głównym akcjonariuszom. Z ulgą przyjęliśmy decyzję KNF o zgodzie na opuszczenie giełdy – mówi Wojciech Rybka, prezes i wiodący akcjonariusz spółki Drozapol-Profil.
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
Stwierdzenia amerykańskiego prezydenta i idące za nimi działania budzą coraz większy niepokój i są źródłem wzrostu niepewności na rynkach finansowych. Trudno się więc dziwić, że na giełdy zaczyna zaglądać korekta, a złoto bije kolejne rekordy.
– Błędy w polityce pieniężnej podkopały wiarygodność NBP. To sprawiło, że inflacja była i wciąż jest taka wysoka – mówi dr Wojciech Paczos z Cardiff University.
Izba Domów Maklerskich proponuje "FIT for 55 – dla rynków kapitałowych” czyli redukcję obecnego poziomu obciążeń regulacyjnych co najmniej o 55 proc. do roku 2030, połączoną z moratorium na nowe przepisy.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Firma XTB stawia coraz mocniejsze kroki w Ameryce Południowej. Właśnie otrzymała ona licencję agenta papierów wartościowych w Chile.
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA – wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. W protokole wskazano, że zmiany w polityce handlowej i imigracyjnej USA mogą zakłócić proces dezinflacji.
Potwierdzają się informacje "Parkietu". Kamil Kliszcz, szef analityków w BM mBanku, oficjalnie poinformował, że po prawie 20 latach rozstaje się z grupą mBanku.
W ostatnich tygodniach osoby mające dostęp do poufnych informacji zrealizowały kilka interesujących transakcji, a za niektórymi stały dobrze znane na rynku nazwiska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas