Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.02.2017 11:14 Publikacja: 05.10.2013 12:54
Nawet tylko chwilowe nadwyżki finansowe możemy tak ulokować, by procentowały.
Foto: Archiwum
Konta osobiste w bankach są teraz albo w ogóle nieoprocentowane, albo odsetki wynoszą ułamki procent. Zatem pieniądze leżące na takim rachunku pracują, ale nie dla ich właściciela, lecz dla banku. Aby choć trochę zarobić na nadwyżkach finansowych, trzeba założyć dodatkowe konto – oszczędnościowe. Oferta większości banków jest tak skonstruowana, że najlepiej mieć konto osobiste i rachunek oszczędnościowy w tej samej instytucji. Po pierwsze, czasami można dzięki temu liczyć na preferencyjne oprocentowanie. Na przykład posiadacze konta dbNET w Deutsche Banku, którzy mają db Konto Oszczędnościowe 24 h, dostają teraz odsetki w wysokości 3 proc. rocznie (saldo rachunku do 10 tys. zł), podczas gdy pozostali klienci tylko 2 proc. Podobnie jest w Banku BPH. Pracowite Konto Oszczędnościowe zapewnia 2,5 proc. w skali roku osobom posiadającym jednocześnie Kapitalne Konto i aż 3,25 proc. tym, którzy korzystają z Maksymalnego Konta (saldo do 50 tys. zł). W ofercie standardowej oprocentowanie Pracowitego Konta Oszczędnościowego wynosi 1,85 proc. Po drugie, wiele instytucji uzależnia otwarcie rachunku oszczędnościowego od równoczesnego założenia konta osobistego. Wśród dziesiątki banków oferujących najwyższe oprocentowanie rachunków oszczędnościowych w zasadzie tylko trzy (BGŻ Optima, Alior Bank i BOŚ) nie stawiają takiego warunku ani nie wymagają sięgnięcia po inny swój produkt (np. lokatę czy inne konto). Nim zdecydujemy się na ofertę, powinniśmy więc sprawdzić, ile kosztuje w danym banku ROR. Na przykład Getin Bank proponuje konto oszczędnościowe z atrakcyjnym oprocentowaniem 3,31 proc., ale za najtańszy rachunek, który pozwala skorzystać z tej oferty, zapłacimy 10 zł miesięcznie. Opłaty tej można uniknąć, aktywnie używając rachunku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas