Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.02.2017 10:27 Publikacja: 24.10.2013 16:00
Stawki ofertowe za działki budowlane są coraz wyższe.
Foto: 123RF
Zdaniem analityków z firmy doradczej Wealth Solutions – Inwestycje Ziemskie, po kilku latach posuchy na rynku gruntów budowlanych, w ostatnich miesiącach uaktywnili się inwestorzy indywidualni. – Zwłaszcza w okolicach podwarszawskich widać coraz większy ruch osób zarówno oglądających, jak i kupujących działki – tłumaczy Kuba Karliński, przedstawiciel Wealth Solutions – Inwestycje Ziemskie. Trudno jednak mówić o większym ożywieniu. Grunty, zwłaszcza budowlane, to dziś ciężki kawałek chleba. – Nie ma ciągle żadnej pewności, jakie będą dalsze losy rynku mieszkań czy domów, które bezpośrednio są związane z rynkiem ziemi. Ponadto, klienci czekają na dalsze przeceny działek budowlanych, których stawki zostały wywindowane do wysokich poziomów w okresie boomu – opowiada Robert Barszcz, dyrektor Działu Nieruchomości Mieszkaniowych w Ober-Haus. Mimo to, wszyscy są zgodni co do jednego – na tym przedsięwzięciu wciąż da się zarobić. Trzeba tylko dobrze wybrać i cierpliwie czekać...nierzadko całymi latami. – Kupowanie działek budowlanych w oczekiwaniu na wzrost ich cen to czysta spekulacja. Ale, po pierwsze, stawki spadły i jest to dobry moment na zakup działki. To zdecydowanie lepszy czas niż 2007 r., kiedy przy dużo wyższych cenach wiele osób kupowało działki inwestycyjnie. Kupować należy teraz, a nie gdy dojdzie do podwyżek i podaż ponownie się zmniejszy – sugeruje Kuba Karliński. – A po drugie, atrakcyjne nieruchomości zawsze będą w cenie i nawet w chwilach pogorszenia koniunktury nie tracą na wartości – zapewnia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas